Teorie čínské medicíny říká, že srdce (jeho energie Qi) řídí naši krev a cévy. Cévy jsou místem, kde je krev skladována a rozváděna do celého organismu, aniž by se zastavil nebo zpomalil její tok. Důležité je, aby krev proudila ve správných trasách a nedocházelo k jejímu vylévání mimo ně.

Vztah srdce a krve je dvojí. Jednak srdce rozhání krev po celém těle pravidelným pulzováním a zároveň tokem energie Qi, čímž umožňuje, aby se výživa v krvi obsažená dostávala do všech potřebných míst – k orgánům, měkkým tkáním, kostem, pokožce, atd. Za druhé má srdce na svědomí samotnou tvorbu a doplňování krve společně se systémem sleziny a plic. Slezina produkuje trávením potravy energii Qi, kterou dopravuje do plic, kde je promíchávána s Qi přijímanou plícemi ze vzduchu a následně vstupuje do srdce. V něm se přimíchává do krve, doplňuje ji a proměňuje se v ní.

Z toho vyplývá, že srdce je zodpovědné za kvalitu celého našeho kardiovaskulárního systému. Pokud je zdravé, pak i tepny, žíly, vlásečnice jsou pružné a průchodné, krev volně proudí a pravidelně pulzuje.

Stav našeho srdce se promítá i do stavu naší tváře a krevního oběhu, tzn. pokud je srdce zdravé a jeho Qi silná, potom je i naše tvář svěží a pružná, má jasně červenou barvu a náš pulz je pravidelný a přiměřeně silný. Bledá, povadlá, modrofialová či rudá tvář a slabý a jemný pulz poukazuje na poruchy funkce srdce.

Jak můžeme podpořit SÍLU našeho Srdce?
Lesklokorka lesklá (Reishi) je vitální houba, která má tropismus právě k Srdci. Podle čínské medicíny má výrazný An Shen účinek (harmonizuje duši) – vyživuje Srdce a tím stahuje, harmonizuje a zklidňuje duši Shen. Například taoističtí mniši ji užívali před meditací. Důležité je, že Reishi pomáhá srdci nejen po psychické stránce, ale podle soudobých studií i po stránce fyzické, proto je doporučována u řady kardiovaskulárních problémů.

Housenice čínská (Cordyceps) posiluje hlavně Ledviny a Plíce. Jenže, jak už víte, v našem organismu je vše propojené, a tak i kvalita Ledvin souvisí se správným fungováním našeho kardiovaskulárního systému. Zvláště pokud je naše Srdce „unavené“, býváme vyčerpaní, zimomřiví, depresivní apod.

Ženšen pravý je jednou z nejznámějších čínských léčivek. V dnešní době se používá jako stimulátor energie u únavových stavů, u stavů vyčerpání, u syndromu vyhoření nebo při rekonvalescenci po nemoci. Silně doplňuje Yuan (vrozenou) Qi, stejně jako Reishi má An Shen účinek (harmonizuje ducha), tonifikuje energii Qi a krev, tonizuje Yang a posiluje Ledviny.

Děhel čínský (Dang Gui) je čínská léčivka, které se též říká „ženský ženšen“. Posiluje organismus jak po tělesné, tak duševní stránce. Dokáže doplňovat krev (častý problém mnoha žen) a zároveň ji rozhýbávat. Nedostatečnost krve bývá příčinou mnoha problémů jako je slabá či nepřicházející menstruace, ale i příliš silná menstruace, prodloužený cyklus, menstruační bolesti, problémy s plodností. Díky schopnosti doplňovat krev je vhodná u nespavostí, depresí či úzkostí, padání vlasů, křečí či studených končetin.
 
MicoMedica

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account