851

V této části se budeme zabývat slovesem “TO HAVE” (mít, vlastnit).

JAK STUDOVAT:
Prostudujte si celý text, neměli byste mít žádné nejasnosti, všemu byste měli dobře rozumět. Poté si pročtěte celý text znovu a zaměřte se na opakování zpaměti. Zakrývejte si jednotlivé části anglického textu a přeříkávejte si je zpaměti (nejlépe nahlas). Na závěr si udělejte krátký “kontrolní úkol”.   

SLOVESO “TO HAVE (got)” – (mít, vlastnit): 

Druhé sloveso, kterým se budeme zabývat, je sloveso “TO HAVE” (mít). Pravděpodobně jste se s tímto slovesem již setkali. Pokud však potřebujete osvěžit paměť, podívejte se na časování tohoto slovesa v následující tabulce, a vše si dobře zapamatujte. Výslovnost je součástí slovníku (viz LEKCE 2/2). 


●  Všimněte si, že toto sloveso má pouze dva tvary: HAVE [hæv] a HAS [hæz]. Tvar HAS se používá  pouze ve 3. osobě jednotného čísla (tzn. on má, ona má, ono má). Ve všech ostatních tvarech se používá tvar HAVE.
●  Jisté komplikace způsobuje slůvko GOT, které se přidává k základnímu tvaru slovesa HAVE nebo HAS. (Pro pokročilejší studenty: GOT je minulé příčestí slovesa GET, má význam „získaný“.)

Kdy mám „GOT“ použít?

*heart* V britské angličtině je třeba použít GOT ve všech větách!!!
*heart* Americká angličtina je v tomto benevolentnější a v hovorové angličtině GOT příliš nepoužívá. GOT je však nutné použít alespoň při zkracování v kladné oznamovací větě: I’ve got, he’s got. (V tabulce výše je GOT uvedeno v závorce tehdy, kdy se v americké angličtině může vynechat.)
*heart* V případě, že preferujete britskou angličtinu (ve většině škol v ČR se vyučuje spíše britská angličtina), doporučuje se  všude používat variantu s GOT. (V tabulce jsou modře vyznačeny nejčastěji používané BRITSKÉ varianty, ve všech POUŽIJTE GOT!)
*heart* Pokud upřednostňujete americkou angličtinu, doporučuje se používat varianta bez GOT. (V tabulce jsou modře vyznačeny nejčastěji používané varianty – tam, kde je GOT v závorce, jej nemusíte používat.)
*heart* Pokud stále tápete, vyberte si zkrátka jednu variantu, která je vám bližší. Navíc se v příští lekci dozvíte ještě o jiném způsobu tvorby vět s HAVE (v americké angličtině)… V této fázi si tedy prozatím vyberte JEN jednu variantu, a tu si co nejlépe zapamatujte! 

CVIČENÍ:

Až si budete jistí časováním slovesa “mít”, vyzkoušejte si cvičení, abyste zjistili, jak tuto gramatiku skutečně umíte. Klíč ke cvičením bude umístěn až na konci celé série článků z 2. lekce.  

Cvičení č. 1/ Doplňte sloveso “HAVE” podle vzoru:
VZOR: I have a house. Have I got a house? I haven’t got a house.
1. I _______ a car. ____________________________________________________________
2. YOU _______ a pen. ________________________________________________________
3. SHE _______ a daughter. ___________________________________________________
4. HE _______ a friend. _______________________________________________________
5. IT _______ ears. ___________________________________________________________
6. WE ______ a son. __________________________________________________________
7. YOU ______ children. _______________________________________________________

8. THEY _______ a sister. ______________________________________________________

 

Každý může obstojně zvládnout základy angličtiny – číst, psát a dorozumět se… Pokud vás angličtina alespoň trochu baví, máte vnitřní motivaci, píli a velkou trpělivost, můžete se tento jazyk naučit. 
 

Minikurz je zkrácenou verzí kurzu angličtiny online www.anglictinajasne.cz.

Máte možnost objednat si účast v celém kurzu anglictinajasne.cz s 50% slevou (na všechny cenové balíčky). V objednávce či emailu, který je uvedený na anglictinajasne.cz, napište “ZENYSRO50” – a obdržíte slevu 50% na jakýkoliv cenový balíček, který si vyberete. *wine*

 

Hodně štěstí při studiu! 😎

©2022 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account