Dnes jsem byla na to akci jedné čajovny , která pořádala seminář o čaji. Nejenom, že díky nim mám zásobu čaje na delší dobu, ale i jsem se dozvěděla spoustu věcí.
Účinků pití čaje na lidský organismus je velmi mnoho. Již při jeho objevení Číňany byli čaji přisuzovány i mnohé léčivé účinky, zejména při léčení kožních onemocnění. Využívá se však i při léčení střevních a žaludečních obtíží. Samotné pití čaje má za následek snižování únavy a má podíl na zvyšování tělesné a duševní ovník obsačinnosti.Čajovnik obsahuje fotoživiny, které již pouhým přiložením na kůži dokáží odvrátit chorobu. Například lokální aplikace zeleného čaje v podobě masti dokázala u více než poloviny testovaných pacientů stoprocentně vyléčit genitání bradavice.
Zelený čaj
Pití zeleného čaje chrání před gynekologickými zhoubnými nádory, jako je například rakovina vaječníků či endomentriální karciom. Také snižuje hladinu cholesterolu, krevní tlak, hladinu curku v krvi a množství tělesného tuku. Tento čaj taktéž chrání mozek před kognitivním úpadkem a mrtvicí. Rovněž snižuje riziko vzniku diabetu a padání zubů. Při pití zeleného čaje je riziko úmrtí na zápal plic nižší až o 50 %. Čaj snižuje únavu pracujících lidí a jejich výkon stoupá až o 10 %.Pokusy na lidech trpící sezonní alergií ukázaly, že asi tři šálky japonského zeleného čaje denně po dobu šest až deset týdnů před začátkem pylové sezony podstatně redukují alergické příznaky.Vědci také zjistili, že pitím čaje se lze dostat do jednoho ze čtyř psychických stavů, v němž je člověk plně při vědomí a soustředění, a přesto klidný. Po vypití čaje se totiž v mozku začnou vytvářet vzorce mozkových vln, které se tvoří například při meditaci, a poté následuje tento uvolněný, ale bdělý stav.
Bílý čaj
U zeleného i bílého čaje byla prokázána schopnost ochránit DNA před poškozením karcinogenem PhIP, jenž se vyskytuje ve vařeném mase. Bílý čaj však dokázal zabránit poškození DNA mnohem lépe než čaj zelený.
Černý čaj
Přestože má černý čaj oproti zelenému čaji má menší obsah flavonidů, stále pomáhá proti rakovině, mrtvici a infarktu. Takéž má schopnost urychlovat spalování útrobních tuků, snižovat krevní tlak a rozšiřovat průdušky, což pomáhá zejména při nachlazení.
Ovocný čaj
Ovocný čaj neobsahuje kofein, proto ho lze konzumovat kdykoli během dne a je vhodný pro všechny věkové kategorie. Jelikož se složen z ovoce a bylin, obsahuje řadu vitamínůa minerálních látek a má tak pozitivní vliv na trávení, podporuje imunitu a funkci cévní soustavy.
Matcha
Kvůli jeho nadobvyklým účinkům se přírodní matcha pije po staletí. Obsahuje přibližně stejné množství nutričních látek jako desetinásobné množství zeleného čaje.Kromě kofeinu obsahuje i aminokyselinu L-teanin. Tyto dvě složky dohromady způsobí postupné dodávání energie, která tak vydrží mnohem déle. Dospělého člověka za těchto podmínek udrží matcha pozorného, klidného a soustředěného. Čaj matcha je tak vhodný například pro studenty či sportovce. Mezidalší známé účinky patří schopnost výrazně snižovat hladinu curku v krvi, je tedy využíván jako složka přípravků na hubnutí. Obsahuje polyfenoly, u nichž bylo zjištěno, že chrání kůži před poškozením UV zářením. Matcha obsahuje velké množství přírodních flavonidů (známých jako katechinů). Jedním z hlavních je epigalokatechin galát (EGCG), jenž pomáhá v ochraně organismu například před osteoporózou, cukrovkou či rakovinou.
Nepříznivé účinky všech čajů
V čajovníku čínském se přirozeně hromadí fluorid z půdy, který však při velkém množství může působit toxicky a způsobit dentální fluorózu. V extrémních případech se může jednat i o fluorózu kostí. Pro její předejití by dospělí neměli denně pít více čaje než odpovídá množství připraveného přibližně ze 20 sáčků černého čaje, 30 sáčků zeleného čaje či 80 sáčků čaje bílého. Děti (asi do devíti let) by něměly vypít denně více čaje, než odpovídá 3 sáčkům černého, 4 sáčkům zeleného čaje nebo 12 sáčkům bílého čaje.
Nemírné celodenní pití čaje může způsobit roztěkanost, třes, nervozitu, depresi a nespavost, když se toto děje dlouhodobě, mohou nastat i poruchy spánku.
Přestože čaj, zejména černý, obsahuje taktéž kofein, smrtelná otrava kofeinem nehrozí

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account