Pokud jste  opravdu pořádně uklidili, vznikl vám nový nepořádek v podobě tašek plných těch vyřazených věcí. Oblečení, knížky, papíry, dopisy, hračky?Umím si představit kolik toho může být. Rozhodně nechceme teď hromadně zavalit naši zemi odpadem. Jak to tedy udělat, aby se z vašich vyřazených věcí odpad nestal anebo se alespoň stal co nejšetrněji zpracovaným odpadem?
Asi tušíte, že hodit to všechno bez přemýšlení do popelnice je špatná odpověď. Pojďme se na to tedy podívat postupně. 
Prodejte to a nebo darujte svým známým.
Pokud se mezi vyřazenými věcmi našly takové, které se ještě dají prodat, zkuste to! Třeba se vám vrátí nějaké peníze. Můžete věci případně darovat rodině či kamarádům. Vždycky se ale předem ujistěte, že o to stojí. Pokud by to tak nebylo, akorát přenášíte svůj problém na vaše blízké.
Opravte to, upravte to.
Pokud vám na dané věci vadí jen nějaká část, která jde vyměnit či vylepšit, zkuste to. Třeba si k tomu předmětu najdete ještě cestu.
Takže to chcete dát pryč?
V případě vyhazování věcí by bylo ideální provést ještě jedno jednoduché třídění a to se týká odpadu, který se dá zrecyklovat. Oddělte plasty, papíry, sklo, kartony a prostě je hoďte správně do kontejnerů na tříděný odpad. Pokud jste protřídili i vysloužilé elektrospotřebiče, obětujte chvíli a vyhledejte si (např. tady) nejbližší kontejner na elektroniku, sběrný dvůr nebo v případě pořád funkčních věcí i místo, kde elektronika ještě najde úžitek.
Pojďme se zaměřit na tu část o které jsem vám chtěla napsat především – DAROVÁNÍ. Je mnohem lepším způsobem zbavování se věcí, než je vyhazování. Proč? Z vyřazených věcí se nestane odpad, ale najde se pro ně další využití. Ve většině případů navíc mohou někomu pomoci nebo udělat radost.
Knížky většinou rádi přijmou v jakékoli knihovně nebo v antikvariátu. Tady je nejjednodušší najít si místo vám nejblíž, ideálně předem zavolat, jestli mají zájem, a kdy můžete knihy přivézt a individuálně se domluvit. Taky je můžete věnovat přímo organizacím jako jsou dětské domovy, nemocnice atp. Vždy se domluvte předem, jestli mohou a chtějí knížky přijmout. Případně za ně mohou být vděčné i dobročinné obchody o kterých se dočtete za chvilku.
Nejpalčivějším problémem je rozhodně oblečení a textil.
Nejjednodušší cestou jsou sběrné kontejnery na textil. Kontejnery jsou skvělé v tom, že pomáhají tomu, aby se z textilu nestal odpad a využil se dál. Je jen dobré zjistit si, jaké společnosti daný kontejner patří a pokud chcete, zjistit si i trochu pozadí dané firmy. Můžete si třeba proklikat weby v následujícím výčtu. V Praze a okolí můžete najít kontejnery firmy Potex, která je o svých aktivitách docela otevřená a pomáhá mnoha organizacím. Další firma, která kontejnery provozuje, Dimatex, podporuje po celé republice Charitu sběrem do bílých kontejnerů a zároveň v rámci projektu TextilEco spolupracují s Českým červeným křížem. Iniciativa sociálního družstva Diakonie Broumov má po celé ČR na 700 kontejnerů a vybraný textil daruje potřebným. Na přiložených odkazech najdete vždy i seznam kontejnerů, můžete tak využít ten vám blízký.
U tématu kontejnerů je jen na místě uvést, že Potex i Dimatex jsou komerční společnosti. To nechci předem odsuzovat – naprosto rozumím tomu, že provozovat kontejnery, pravidelně je vyvážet, třídit vyhozené oblečení, jsou činnosti náročné na čas i peníze a musí se tedy nějaké finance vydělat. Chtěla bych jen upozornit na to, že představa, že veškeré vhozené oblečení pomáhá neziskovkám, je mylná. Oblečení z kontejnerů putuje do třídírny, kde se vše probírá. Oblečení vhodné pro spřátelené organizace putuje k nim, velká část se ale zpracovává jako materiál pro výrobu čistících hadrů, materiálů třeba do automobilového průmyslu, kolují i fámy o prodeji do second handů, ale osobně si myslím, že u nás kvalita vhazovaného oblečení není na to dostatečná. Z výdělku z prodeje materiálu ještě část financí putuje jako dar neziskovým organizacím.
 
Pro konkrétnější představu a příklad, společnost Potex na svém webu uvádí, že za rok 2018 posbírali přes 2,6 milionu kilogramů textilu, z toho přes 37,5 tisíce kilogramů (tedy asi 1,4 % z celku) bylo darováno charitativním organizacím a z výdělku pak organizacím darovali ještě 1 milion korun.
Sama si myslím, že kontejnery jsou dobrým řešením především z pohledu recyklace. Je skvělé, že místo aby se z textilu stal odpad na skládce, je možné ho dál využít ať už pro dané organizace, nebo k dalšímu zpracování. Využije se tak i textil, který by svou kvalitou již nemohl sloužit jako dále nošené oblečení. Navíc se k organizacím dostane už protříděný, opravdu nositelný textil. Kdyby se organizace měly zabývat ještě tříděním textilu, mohlo by je to jednoduše zavalit “odpadem”.
Při vhazování do kontejnerů a i při darování oblečení dbejte na pár pravidel. Darované oblečení nesmí být špinavé, vlhké, ani jinak kontaminované. Čisté oblečení do kontejnerů nevhazujte jen tak ,ale zabalte ho do tašek, pytlů. Do kontejnerů vhazujte jen to, co tam patří – oblečení, boty, doplňky, další textilní výrobky, případně hračky.
Oblečení (a k tomu i knížky a další předměty, někdy i jídlo) můžete organizacím darovat i přímo. Pokud to tak chcete udělat, najděte si tu pro vás pravou, předem zavolejte, zda takové věci upotřebí. Některé organizace např. z důvodu malého prostoru, malého počtu pracovníků a dobrovolníků  nebo i kvůli už tak velkému počtu darovaných věcí nemohou dary jen tak přijímat. Někdy jsou zkrátka mnohem důležitější dary finanční.

 

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account