205

Milé ženy, které jste časově hodně vytížené, máte náročné povolání a potřebujete být dokonale upravené a oblečené, tak můj článek raději nečtěte. Je spíše určen maminkám na mateřské dovolené, babičkám, které jsou v důchodu a nebo mladým slečnám, které se chtějí odlišit svým stylem oblečení od ostatních.
Ano, narážím zde na téma recyklace, ať už oblečení, tak i jiných věcí. V dřívějších dobách se hodně přešívalo staré oblečení. Bylo to hlavně z úsporných důvodů a taky nabídka v obchodech byla velmi skromná. Dneska se z recyklace stává módní směr a vznikají na toto téma na internetu a pinterestu na celém světě různé blogy, od těch amatérských, až po úplně umělecká díla. V dnešní době rostoucí náklady na suroviny a likvidaci odpadů zvyšují atraktivitu recyklace. Naše planeta je zavalena množstvím použitých a vyřazených oděvů.
Vzpomínám si na své mládí. Jsem ročník 1954. Když jsem navštěvovala střední školu, tak můj šatník vypadal takto: Kvalitní flaušový plášť zelené barvy se vypáral, obrátil na ruby a ušil nový. Z vyřazeného obleku hnědé barvy (podotýkám opět velmi kvalití látka) jsem měla ušité kalhoty a vestu. Z tmavě modrého vyřazeného obleku jsem měla sako a sukni. Sako mělo podšívku bledě modrou s bílými puntíky. A takto bych mohla pokračovat. A kolik jsem s tím udělala parády.
Když se mi narodila dcerka, tak jsem si moc přála šicí stroj. Bylo to však nedostatkové zboží. Jednou přišly do obchodu 3 šicí stroje značky Veritas. Bylo nám řečeno, že půjdou do prodeje příští den. Otvírali v osm hodin. Manžel se obětoval a šel čekat před obchod ve čtyři hodiny ráno. Málem ho zatkli tehdejší příslušníci veřejné bezpečnosti, že chce obchod vykrást. Později dorazili další zájemci. V osm hodin ráno otevřeli a já jsem se stala majitelkou šicího stroje značky Veritas, který měl na svoji dobu neskutečně mnoho funkcí. (Šiju na něm dodnes a to bez jediné poruchy. Nedám na něj dopustit. I když jsem si koupila nový, nějak si na něj nemůžu zvyknout a šiji raději na starém.)
A tak jsem začala na sebe i na svoji dcerku šít a to hlavně se starých věcí, abych se to naučila. Později jsem si troufla koupit i nové látky. Když bylo dceři 12 let, tak mě úspěšně vystřídala a už mě k šicímu stroji nepustila. Vymýšlela, šila, pletla a háčkovala pro sebe a občas i pro mne úžasné modely, za které sklízela patřičnou pochvalu, hlavně od soudružek učitelek a kamarádek ve škole.
Pak přišlo období, kdy se dcera vdala, já jsem získala nové, náročné povolání při kterém mi již na tyto aktivity nezbýval čas. Nyní, když jsem v důchodu, tak jsem se k tomu zase vrátila a dělám svými výtvory radost své 16 leté vnučce, která se ráda hezky obléká a ráda nosí věci, které se odlišují od tuctových.
Jinak musím podotknout, že taková tvůrčí činnost je taky moc dobrá terapie na splín a špatnou náladu. Při tvoření zapomenete na starosti a odměnou je vám navíc radost z hezkého výrobku vytvořeného vlastníma rukama.

Na závěr posílám odkaz na jeden zajímavý blog, který se týká recyklace starých riflí. Je tam 20 stran nápadů, jeden hezčí než druhý. 
Trochu moc jsem se rozepsala, ale snad budu někoho tímto inspirovat, což byl můj záměr.
Přeji všem tvořivým ženám hodně skvělých nápadů a výrobků, kterými potěší sebe i své blízké.

Arowana

©2022 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account