Denivky pocházejí z východní Asie a nejen zde, ale i v Evropě a v Severní Americe patří k nejpěstovanějším trvalkám vůbec. Denivky se svými nádhernými květy patří do čeledí liliovité (Liliacaea) a jejich příbuznou je např. lilie královská.

 Charakteristickým znakem denivek je silný, často až hlízovitě ztloustlý kořen, pomocí kterého se i rozšiřují a rozrůstají. Denivky nejčastěji tvoří trs nebo porost listů, z nichž vyrůstá velký počet květních stvolů. Každý stvol nese množství květů, které postupně dokvétají. Denivky a jejich početné hybridy vykvétají v ohromné barevné škále včetně dvoubarevných, plných, poloplných a drobnokvětých forem.
 
Velmi zajímavé je, že žluté květy se otevírají spíše na noc a vydrží do druhého dne do odpoledne, tmavě oranžové a červené květy se naopak otevírají přes den. Malá trvanlivost jednotlivých květů propůjčila denivkám i své jméno. Krátkou životnost květů ale velmi dobře kompenzuje jejich množství.
Denivka plavá
Ze všech přibližně 20 druhů patří k nejcennějším denivka plavá (Hemerocallis fulva), která je u nás také nejčastější. Její vysoká hodnota spočívá zejména v jejím šlechtitelském přínosu, protože dala vznik velké řadě krásných moderních hybridů. Její barva je tmavě rezavohnědá a často ji můžeme zplanělou vidět růst volně v příkopech nebo i na okrajích lesa.
V posledních padesáti letech se denivky dostaly do popředí zájmu šlechtitelů a vzniklo kolem 20 000 odrůd a každoročně jich přibývá.
Použití
Denivky představují jeden ze základních trvalkových druhů všech zahrad a parků. Zařazujeme je jak do trvalkových záhonů, tak do samostatných větších ploch. Květy lze použít i k řezu do vázy, kdy vybíráme stonky s více nakvetlými poupaty. Své místo má i v krátkodobých aranžmá (např. letní oslavy, party). Pro nás možná kuriózním, ale pro Číňany běžným doplňkem mnoha pokrmů jsou poupata denivek.
Hemerocallis 'Frances Joiner' | Recepty prima nápadů
Denivky – Príma receptář.cz

 

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account