1393

Barborka nebo Mikuláš mají mezi tradicemi adventu přece jenom lepší postavení, svátek svaté Lucie, který připadá právě na 13. prosinec, stojí tak trochu v ústraní. Ovšem i tento svátek se pojí s mnoha tradicemi a zvyky, které stojí za připomenutí.
Zimní slunovrat
Nejenže nám Lucie (z latinského “luxu” – světlo) připomíná, že nastává čas zimního slunovratu a dny už brzy zase budou delší, viz známé rčení: Svatá Lucie Noci upije, upozorňuje nás také na význam očisty a úklidu, a to i přesto, že na samotný svátek svatého Lucie je úklid zapovězený, stejně jako předení a další domácí práce.
Tradice na svátek svaté Lucie
Dříve po vesnicích chodily Lucky – ženy v bílém, aby kontrolovaly, že je v domech čisto. Někde byly Lucky poněkud přísnější, dohlížely i na to, aby se právě neuklízelo nebo nepředlo, jinde se nezaměřovaly na hospodyňky, ale na zlobivé děti.
Přesto je svatá Lucie mírumilovnou světicí, která všemožně pomáhá. Má chránit obydlí před zlými silami, také nás chrání před krčními chorobami a také má léčit zrak…
Vánoční úklid máte ještě před sebou?
Dopřejte si na svátek svaté Lucie odpočinek tak, jak velí svatá Lucie. Do úklidu se můžete pustit hned zítra… Svatá Lucie, která bývá s vánočním úklidem spojována, na vás přitom jistě dohlédne. Hodit by se vám mohli i tři přírodní pomocníci pro úklid, najdete je v každé spíži – více v našem článku tady…

©2022 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account