Obecně prospěšná společnost Elpida pořádá letos již čtvrtý ročník mezigenerační přehlídky OLD’S COOL. Představuje inspirativní osobnosti, vzory i velké životní příběhy a iniciuje neotřelé mezigenerační spolupráce. V termínu od 15. září do 6. října se v Praze, Brně a Olomouci můžete těšit na atraktivní program, který vzešel z neobvyklého propojení generací a prezentace stáří v nečekaných souvislostech. Celý letošní ročník festivalu provází téma recyklace a upcyklace a jeho hlavní část nazvaná SLOW UP se věnuje fenoménu pomalé módy. Kromě módních přehlídek, diskuzí, workshopů a koncertů se můžete těšit i na výstavy a divadelní představení.
Mezigenerační projekt Elpidy o.p.s. představí již po čtvrté inspirativní seniory, mezigenerační projekty a myšlenky, na které nezapomenete. Letos se navíc kulturní program OLD’S COOL rozšíří z Prahy také do Brna a Olomouce. Hlavními tématy letošních výstav, koncertů, diskuzí a workshopů budou opět mezigenerační dialog, inspirace nadčasovými myšlenkami a výjimečnými seniorskými osobnostmi, recyklace, upcyklace, zpomalení, uvědomělost, sebevědomí a respekt. OLD’S COOL 2016 předznamená výstava SLOW UP, která se zaměřuje na fenomén recyklace, upcyklace a tzv. pomalé módy.
SLOW UP je výzvou k zamyšlení nad uspěchaností a zbytečnou nadprodukcí dnešní doby. Zkuste tedy zpomalit a setkat se s krásnou módou z jedinečných materiálů, kterým designéři – Jakub Polanka, Leeda, Jakoby, La Femme Mimi, Hana Frišonsová, Daniela Pešková a Filip Jakab – vdechli nový život. Autorkou vystavovaných fotografií je renomovaná módní fotografka Bet Orten, držitelka ocenění Czech Grand design 2013 v kategorii Fotograf roku.
Výstava SLOW UP bude k vidění na pražské náplavce Rašínova nábřeží od 30. srpna do 27. září a v menších formátech v Brně a Olomouci během festivalu OLD’S COOL. Výstava má, kromě své umělecké hodnoty, velký význam jako upoutávka na festival a svým charakterem – nečekaným propojením modelů mladých tvůrkyň a seniorských modelek – má za cíl přitáhnout pozornost především mladých lidí k tématu stáří.
Pražská vernisáž proběhne 29. srpna v 18.00 na pražské Náplavce na Rašínově nábřeží. Hlavní festivalový program proběhne od 15. září do 6. října v Praze, Brně a Olomouci. První událostí je výstava z cyklu Knihy se těžko vystavují, která připomene významného knižního výtvarníka a ilustrátora Zdenka Seydla, jehož dílo má i v dnešní vizuálně agresivní době schopnost uchvátit. V rámci vernisáže výstavy 14. září v pražském Klementinu bude pokřtěna také výjimečná publikace “Zdeněk Seydl a knihy” Archivu výtvarného umění a kurátora výstavy Martina Hůly.

 
Slow Up vzniká ve spolupráci s novinářkou a kurátorkou Veronikou Ruppert (Radio Wave, Modeschau). Jak vdechnout starým materiálům nový život a vyšší hodnotu ukáže workshop SLOW UP 24. září v Café Jedna s českými módními designery. Pletařky projektu Ponožky od babičky vás naučí, jak zpracovávat vlnu.
Akce vyvrcholí módní přehlídkou a koncertem zpěvačky a skladatelky Never Sol, kterou doprovodí sbor seniorek Elpida.
Kolektiv Z pokoje do pokoje přivítá účastníky ve svém otevřeném ateliéru na Florenci 25. září a v rámci workshopu Dáme si do bytu… ukáže, jak na renovaci starého nábytku. V rámci akce proběhne také seniorský Storytelling a divadelní představení.

 
Příležitostí k mezigenerační diskuzi bude setkání projektů Generation What a OLD’S COOL 21. září ve Veletržním paláci Národní Galerie v Praze. Veřejná diskuze otevře politická i ryze osobní témata a svede dohromady inspirativní osobnosti generace mileniánů a generace seniorů. Základní kontext a otázky do diskuze poskytne rozsáhlý sociologický výzkum uskutečněný v rámci mezinárodního projektu Generation What zaštítěného Českým rozhlasem. Diskutovat se bude také na dni otevřených dveří centra Elpida 22. září, kde bude hostem hvězda československé atletiky Jarmila Kratochvílová, držitelka světového rekordu v běhu na 800 m.
OLD’S COOL 2016 pořádá obecně prospěšná společnost Elpida, jejímž cílem je aktivovat, vzdělávat a bavit seniory, nastartovat zdravý mezigenerační dialog a pohnout veřejným míněním ve prospěch stáří. OLD’S COOL přehlídka představuje již tradičně mezigenerační projekty, inspirativní seniory, legendy, kapacity, vzory i velké životní příběhy. Buďte zvědaví, nebudete brzo staří!
Program OLD’S COOL 2016 (Praha)
30.8. – 28.9.2016 Náplavka Rašínovo nábřeží
Bet Orten & Veronika Ruppert: Slow Up – výstava fotografií
Vernisáž proběhne 29.8. od 18.00.
15.9. – 29.10. 2016 Národní knihovna Klementinum,
Praha Knihy se těžko vystavují: Zdenek Seydl – výstava
Vernisáž proběhne 14.9. od 18h
21.9. 2016, Národní galerie v Praze, Veletržní palác
Generation What X OLD’s COOL – mezigenerační střet
22.9. 2016, Centrum Elpida,
Praha Den otevřených dveří – S-Talks, beseda s Jarmilou Kratochvílovou, ukázkové kurzy
24.9. 2016, Národní galerie v Praze – Veletržní palác,
Cafe Jedna Slow Up – workshop, přehlídka a koncert Never Sol & Elpida
11:00 – zahájení, představení jednotlivých designérů, vlastní prezentace designérů face to face
11:30 – 18:00 workshop v Cafe Jedna pod vedením designérů
14:00 – komentovaná prohlídka ateliéru Zbyňka Sekala
16:30 – komentovaná prohlídka na téma recyklace ve výtvarném umění na příkladu děl českých umělců ze sbírek Veletržní palác – Národní galerie
19:30 – módní přehlídka
20:00 – koncert Never Sol & sboru Elpida
25.9. 2016, Florenc, Praha
Dáme si do bytu – veřejná nábytková dílna, storytelling, divadlo, beseda
 
Program OLD’S COOL (Brno)
1.10. 2016
Generation What x OLD’s COOL – mezigenerační střet 
Slow Up – workshop, přehlídka a koncert Never Sol & Elpida 
Program OLD’S COOL (Olomouc)

6.10. 2016
Generation What x OLD’s COOL – mezigenerační střet
Divadlo na cucky, Olomouc – celodenní program pro seniory a jejich vnoučata
Na workshopy a komentované prohlídky se, prosím, registrujte na e-mailu info@elpida.cz.
Vstupné na všechny je akce zdarma. Kompletní program festivalu najdete na www.elpida.cz. Pořadatelem festivalu je obecně prospěšná společnost Elpida, jejímž cílem je především aktivovat, vzdělávat a bavit seniory, ale také propojovat generace a pohnout veřejným míněním ve prospěch stáří.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account