71

Vložte do příprav srdce, zachovejte tu správnou míru vkusu a výsledek je zaručený, radí Kajjka Hátleová.
Kajjku Hátleovou a její tvořivé tipy jste si mohly přečíst už na podzim v článku Podzimní dekorace: tipy i pro nezručné. A protože se vám Kajjčiny nápady na to, jak si hezky česky a prakticky a s plnou parádou pořídit výzdobu do bytu i domu, obrátily jsme se na ní s tématem vánočním. Přiznejte se, která ještě doma nemáte stromeček? (stromeček přece nosí až Ježíšek :-)). Kajjka vám poradí, jak si vyrobit dekorace, za které se rozhodně nebudete stydět! 
Jaké barvy jsou právě letos na Vánoce “IN”?
Ještě stále máte trochu času na rozhodnutí, jaký letos bude stromeček a jak vyzdobit sváteční stůl. Možná máte plné krabice zlatých a červených ozdob a zdá se vám, že letos by to chtělo změnu. Trendem letošních Vánoc je růžová a zasněžená bílá. 
Do moderního světlého bytu je to krásná jemná kombinace. Zdá se vám to málo tradiční? Slaměné ozdoby a červené mašličky asi nikdy z módy nevyjdou. Barevné koule se zase nejvíc zalíbí dětem. Nebo letos chcete změnu? Pak se vůbec nebojte vzepřít diktátu módy a zamyslete se spíš nad tím, co ve vás vyvolá tu správnou vánoční náladu. Možná je čas najít zatoulanou krabici s ozdobami po babičce. Takové ty krásné, ručně foukané kouličky a lehce oprýskané zvonečky. Sotva na to pomyslím, jako bych se znova stala malou holčičkou.
Nejkrásnější ozdoby ale stejně bývají ty “ručně” udělané. Prozradíš pár napadů pro ty méně i více zručné? 
Mám plno netradičních nápadů, jak vyrobit ozdoby za pár korun. A pár vám jich ráda poradím. Líbí se vám blýskavá klasika? Na tu stačí obalit polystyrenové koule alobalem, nebo termofólií z prošlé autolékárničky. Nebo máte radši přírodní styl? Stačí nařezat kolečka z březových větví a dozdobit mašličkou. Máte-li po ruce pájku, pohrajte si i se vzorečkem. Andílci vyrobení z retro kolíčků jsou také snadní a přitom tak krásní! Voňavé ozdoby zase snadno vyrobíte ze sušených pomerančů, jablek, ze skořice, nebo třeba i ze zrnek kafe. Klidně zkuste i nějaký úlet – třeba stromeček plný fotek z předchozích Vánoc. Proč ne? Jsou to přece vaše Vánoce. Stejně krásně si pohrajte i s prostíráním. Já alespoň jednou v roce opravdu prostírám. Nemyslím tím takové to rozházení prostírek a příborů po stole. Opravdu prostírám. Hraju si s dekoracemi, jmenovkami, svícny… Je to krása. Líbí se mi moderní prostírání. Minimalistické, čisté – hedvábí, sklo a živé květy bílé vánoční hvězdy. Jenže domů se mi víc hodí odstíny hnědé a taky dřevěné detaily. Kostkovaný ubrus, po stole poházené rolničky, které vypadají, že cinkaly už před sto lety, lněné ubrousky. Nádhera! Inspiraci hledejte v přiložených fotografiích! 
A teď přichází ta nejtěžší otázka – Ježíšek nebo Santa Claus?
Když jsem se zmiňovala o míře vkusu, musím napsat aspoň dvě věty. „Míň je víc.“ To je ta první věta a ta druhá je: „U nás máme Ježíška.“ Máme Ježíška – ne Santu. Zkuste na to myslet před tím, než si na balkon pověsíte Santu s pytlem, do zahrady dáte svítící soby a domů blikající stromeček s nápisem „merry christmas“, hrající melodii Jingle Bells. Mimochodem víte, že Santa Claus je vlastně jakási obdoba jména svatého Nicolase, ale podobu kulaťoučkého, růžolícího staříka v typickém červeném oblečení dostal až v 60. letech 19. století, přičemž popularitu této podobě pak zajistila firma Coca Cola, která v roce 1931 Santu poprvé obsadila do své vánoční reklamy? Ježíšek je prostě Ježíšek! 
Tak šťastné a veselé Vánoce! 
A co se líbí vám?
Máte rádi klasický svícen ze smrkových větviček, zdobené zlaté dekorace plné glitrů, dětmi vyrobeného vánočního ježka z jablíčka nebo čistý designový styl jednadvacátého století?
Vložte do příprav srdce a zachovejte tu správnou míru vkusu – výsledek je zaručen! 
 

©2022 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account