Před časem jsem se zúčastnila několika bezva seminářů stylistky Kamily Vodochodské, která se nám snažila poradit, jak najít v oblékání náš osobitý styl. Kromě toho nám ukázala, co je to oděvní mood board. Volný překlad tohoto anglického výrazu je “nálada na desce”. Vypadá jako koláž zdánlivě nesouvisejících věcí, barev, materiálů a pracují s ním zejména stylisti a designeři.
Když jsem sama nedávno hledala ten správný styl pro změny v domácím interiéru, napadlo mě vytvořit interiérový mood board. Nejen, že mi pomohl ujasnit si, jaké barvy a styl mi opravdu sedí (např. teď už jasně vím, že toužím po tyrkysovo-kávové barevné kombinaci a výrazných geometrických vzorech), ale dalo mi to mnohem víc. A stojí to za to se o takovou skvělou myšlenku podělit.
Mood board – lék na různé trable
-
Máte ve skříních staré časopisy, které je vám líto vyhodit a jen zabírají místo?
Nemůžete pořád najít správné barvy a vybavení do vašeho domova či kanceláře, ale i styl oblečení, ve kterém byste se cítili dlouhodobě skvěle?
Máte pocit, že je váš život šedivý a nudný a vaše životní sny a přání jsou v nedohlednu?
Toužíte zažít úžasné kreativní odpoledne zcela sama či s kamarádkou, aniž byste měla tvůrčí buňky?
Pokud alespoň na jednu otázku odpovíte ANO, pak pojďte do toho a uvidíte, jakou energií vás tato činnost nabije. Anebo pokud máte zájem tvořit kolektivně, domluvíme se přes tým Ženy s.r.o. a uspořádáme mood boardovou dámskou jízdu!
Dokud si to sami nezkusíte, těžko mi uvěříte, že vystřihování a lepení obrázků vám může otočit náladu o 180 stupňů, znovu nastartovat chuť do života, ujasnit si co chcete a podobně. Pozor – nejde o bezduché vystřihování a lepení. Tvorba mood boardu má svá pravidla, díky kterým tato nástěnka přinese požadovaný efekt. Ale pojďme od začátku – jak na to?
Co potřebujeme na tvorbu mood boardu?
Nejprve si ujasněte, jaký typ mood boardu chcete tvořit, čili v čem si chcete udělat jasno:
a) Interiérový / bytový
b) Oděvní / osobního stylu
c) Životní
Podle toho budete potřebovat podklady… časopisy, katalogy a prospekty s příslušnou tematikou, osobní či rodinné fotografie. Berte vše – staré, nové, od kamarádek… Ale počítejte s tím, že nezůstanou v celku.
Dále potřebujete nůžky, dobré lepidlo nebo kvalitní lepicí roller a v neposlední řadě „desku“. Touto deskou může být:
a) velký arch papíru (minimálně A2 a větší)
b) prezentační kniha, do které se vkládají průhledné folie / kapsy
c) nebo obyčejný poznámkový blok min. ve formátu A4
Každá forma má své výhody i nevýhody. Arch papíru je nejpřehlednější ale neskladný, v prezentační knize můžete vše nejpohodlněji měnit, ale hrozí, že výstřižky vypadnou. A v poznámkovém bloku se hůře dělají změny a musíte zvolit dobré lepidlo.
A aby článek nebyl dlouhý, podrobný postup, jak tvořit a pracovat s mood boardem, nechám do druhé části článku. Zkusíte to se mnou?