90

Maximálně romantické okvětní lístky růží. 🙂 Víte, jak se o květiny v zimě starat nejen v ložnici? A které květiny vydrží téměř jakékoli zacházení? Nejsem žádný velký zahradník, spíš ten pověstný kozel v zahradě. Pokojové květiny v bytě nějaké mám – celkem čtyři. Dvě na skříních, jednu na parapetu nad topením – jak jinak, a jednu pěkně u okna na podlaze. Zatím přežívají a nestěžují si, ale jestli je to správně či by náhodou nemohlo být lépe, se za vás zeptala teta Eva majitelky květinového studia FLOWERS & MORE Mgr. Zdeňky Charbuské. 
Květiny na okenním parapetu nad radiátorem ústředního topení, ano či ne? A co větší vzdálenost právě od onoho okna?
Přestože je dostatek světla nezbytnou podmínkou pro růst rostlin, málokterá pokojová rostliny snáší přímý sluneční úpal. Pro většinu druhů je nejvhodnější světlé místo s rozptýleným světlem. Avšak existují i druhy, které dokáží žít i v prostorách s velmi omezeným osvětlením, např. Zamioculcas zamiifolii, Aglaonema, Spatiphyllum, palma Kentia, palma Chamaedora, Dracaena fragrans, Fittonia, Asplenium, Helxine, Sansevieria, Scindapsus, Ficus pumila, Tolmiea, Hedera helix, Dracaena marginata, pepperomia a kapradiny.
Asi každá občas zatoužíme být v ložnici mírně zasypána okvětními plátky růží, ale co pokojové rostliny a ložnice?
Během dne za přítomnosti slunečního zářené zkvalitňují pokojové rostliny vzduch v místnostech snižováním CO2 a produkcí kyslíku během fotosyntézy. V noci je to přesně naopak, rostliny dýchají a kyslík naopak spotřebovávají, proto je vhodné do ložnice umísťovat jen omezené množství rostlin.
Zima je v plném proudu. Platí pro interiérovou floru také vegetační období klidu? Hnojit přes zimu a čím? A kdy nejlépe přesazovat, na podzim či na jaře?
Během zimy prožívá mnoho rostlin období vegetačního klidu, kdy odpočívají a nabírají na síle až do jara. V této době omezujeme zálivku a obvykle nepřihnojujeme, nebo jen ve velmi omezené míře. Zálivku přizpůsobujeme také teplotě místnosti, ve které rostlinu pěstujeme. Platí, že čím chladnější stanoviště, tím mírnější zálivka.Není rovněž vhodné v zimě rostliny přesazovat, pokud to není nezbytně nutné. Rostlinám naopak prospívá přesunutí za světlem, a umístění v chladnější místnosti , např. na světlé chodbě či zimní zahradě. Ne všichni však máme tuto možnost, a tak rostliny často umísťujeme na okenní parapety, kde sice mají dostatek světla, ale na druhou stranu jsou často vystaveny suchému proudícímu vzduchu od těles ústředního topení. Výsledkem bývá usychání listů a chřadnutí celé rostliny. Suchý a teplý vzduch totiž nedělá mnoha květinám dobře – většina pokojovek potřebuje -60-70% vzdušnou vlhkost. V důsledku příliš suchého proudícího vzduchu jim pak usychají listy. Velmi citlivě reagují na vytopené a přetopené interiery citrusy, bramboříky, azalky a třeba také kamélie. Jejich listy a květy zde rychle hnědnou a opadávají. Pomoci může např. velká podmiska s vodou, která umožňuje odpařování vody a tím zvýšení vzdušné vlhkosti v okolí rostliny, nebo pravidelné rosení.
A co vy? Jaké květiny máte doma? A přiznejte se, kolik květin máte v ložnici? 🙂

©2022 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account