136

Když jsem byla ještě svobodná, našla jsem u babičky na půdě starou dřevěnou truhlu se spoustou knížek. Byly tam různé romány a mezi nimi i útlá knížečka “Čítanka pro ženy” z roku 1929 od autorky Vilmy Meisnerové. Mám ji dodnes. Mnohokrát jsem z ní čerpala inspiraci. Je v ní hodně poučných článků od výchovy dětí, stravování, módu,péči o tělo i ducha, zdraví až po zařizování domácnosti. A taky spostu rad jak UŠETŘIT.
Jeden z článků popisuje interiér příbytku dvou mladých roztomilých lidí takto:
Francouzské lůžko pro dva, změněněné ve dne v krásný široký otoman, poházený dekoračními polštáři, interesantní skříň na šaty, knihovnička, vozík na odvážení nádobí. Jenže–. Krásný otoman, přes nějž byla malebně přehozena nábytková látka (která tvořila zároveň závěs na zdi, nahoře s volánkem navlečeným na konzoli), nebyl nic jiného, než dvě bedny. Na nich spočívala drátěná vložka do postele, na té matrace. Skříň byly dvě špeditérské bedny, ohoblované, napuštěné, stojatě vedle sebe postavené. Ozdobná lišta a záclona místo dveří dodávaly “skříni” půvabného vzhledu. Knihovnička byla malá bedna, stejně upravená jako skříň. Toaletní stolek domácí paní byla bedna bez víka a jedné stěny, otevřenou stranou postavená na zemi. Nahoře mušelínová pokrývka, kolem volán až na zem. Několika etážová kredenc bylo vlastně několik beden na sobě, takže tvořily “fochy”. Zkrátka všechno bylo z beden, jenže to nikdo nepoznal. Vkusné upravení pomocí vhodných látek, ohoblování, nabarvení stvořilo divy.
Milé ženy, nepřipomíná vám to náhodou v dnešní době tolik všude publikovaný nábytek zhotovený z dřevěných palet a další podobné recyklace?
Jako provizorní řešení na přechodnou dobu pro začínající pár si to umím představit. A vy?

©2022 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account