Pes je masožravec, a tak v nejlepším případě jí prostě maso. Jenže není maso jako maso. Pokud má mít maso podobu granulí, stává se z výroby granulí věda a z výběru granulí tak trochu vědecký úkol. Navíc nejde o chovatele, jeho preference a názor, ve finále je tady totiž pes. O toho jde především. A každý pes má své individuální potřeby, požadavky a chutě.
Jednoduché to s těmi granulemi není…
A tak  U KOCOURA DOMA připravujeme pro chovatele články, ve kterých se na ty granule pro psa díváme pěkně zblízka. Zaměřujeme se i na trendy ve výživě psa, které odrážejí trendy ve zdravé stravě člověka. I tam se setkáváme s vlnou návratu k přírodě. I přes tendence krmit psa co nejpřirozeněji, jsou stále granule tou nejpraktičtější formou krmiva. Ať chceme, nebo ne. I granule však reflektují popularitu přirozeného stravování, a tak se v poslední době setkáváme i s granulemi s čerstvým masem. Tím se nám to pěkně komplikuje.
Jak se maso dostane do granulí?
Výroba granulí pro psa, tzv. extrudace má své limity. Extrudér dokáže pracovat se směsí o určité vlhkosti. Anity nejmodernější extrudéry si neporadí s vlhkostí 80 %, kterou má čerstvé maso.
Vyrobit granule pouze z čerstvého masa tak jednoduše technicky nejde. Vždy se musí přimíchat nějaké další sušší suroviny, třeba maso sušené. Ve výsledné granuli je minimalizovaný objem vody, zmenšuje se tak i podíl čerstvého masa, které má na začátku vysokou vlhkost. Podíl sušeného masa na začátku a na konci extrudace se tak rapidně nemění. Jde tedy o to hlídat si, zda složení uvádí podíl vstupních či výstupních složek. Výrobci to v praxi často dělají tak, aby to vypadalo co nejlépe. Jenže složení je pak značně matoucí.
Chvála výrobcům, kteří ve složení uvádějí vše tak, že je hned jasné, o co jde!
NATIVIA – JASNÝ POHLED NA VÝŽIVU
Cestou jasných informací a konkrétně popsaného složení se vydala česká značka Nativia, která své receptury staví vždy se základní myšlenkou, že pes je masožravec. Granule tak jsou bez obilovin a dalších problematických složek. Vždy jsou založené na živočišných bílkovinách. Například takto vypadá reálné složení českých granulí Nativia REAL MEAT s čerstvým masem
Nativia REAL MEAT BEEF&RICE
Složení: hovězí škvarky 26 %, loupaná rýže 26 %, hovězí maso v čerstvém stavu 42 % tj. v sušině 12 %, hovězí lůj 9,5 %, hovězí dehydrované maso 6 %, jablečné výlisky, hydrolyzovaný lososový protein 4 %, cukrovarské řízky sušené, hydrolyzované kuřecí maso a játra 2,3 %, kvasinkový a sladový extrakt, lososový olej 1 %, uhličitan vápenatý, čekankový inulín, juka, glukosamin, chondroitin-sulfát.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account