Mexican Foreign Minister Marcelo Ebrard speaks in Mexico City on Dec. 23.
Explicitně feministická zahraniční politika Mexika, kterou v lednu vyhlásil sekretariát zahraničních věcí, je první mezi latinskoamerickými národy. Politika, která nařizuje rovnost žen a mužů a osvobození od genderově založeného násilí v mexickém ministerstvu zahraničí a službách zahraničí, má zvýšit povědomí o příspěvcích žen do této oblasti a upřednostnit snahu o mezinárodní vztahy s genderovou perspektivou a intersekční feministkou rámce, což znamená zapojení se vzájemně propojenými kategoriemi a doménami moci.
Mexiko vedlo úsilí o rovnost žen a mužů v mezinárodním společenství ještě předtím, než byla formálně oznámena feministická zahraniční politika. Na konferenci OSN COP25 o změně klimatu v prosinci 2019, která byla přijata, prosazovala začlenění akčního plánu pro rovnost žen a mužů pro politiku v oblasti klimatu. Ve stejném roce zahájila partnerství s Evropskou unií a Organizací spojených národů s cílem realizovat iniciativu Spotlight, rozsáhlý program zaměřený na odstranění všech forem násilí páchaného na ženách a dívek v Africe, Asii, Karibiku, Latinské Americe a Tichomoří. Iniciativy jsou v souladu s dlouhým závazkem země k multilateralismu a její úlohou při prosazování globální tvorby politik v klíčových oblastech, jako je nešíření jaderných zbraní a distribuce bohatství.
Feministickou zahraniční politiku dohlíží Martha Delgado Peralta, mexická podtajemnice pro mnohostranné záležitosti a lidská práva. Většinu roku strávila prosazováním politiky doma i v zahraničí, zejména prostřednictvím Generace rovnosti, konference Organizace spojených národů, která se konala 25. výročí Pekingské akční platformy. První polovina fyzické konference Generation Equality se měla letos konat v Mexico City, ale byla odložena kvůli probíhající pandemii koronaviru. I tak, v brífingu, kterou Delgadova kancelář poskytla zahraniční politice, ministr poznamenal, že Mexiko a Francie, které měly hostit druhou část konference, byly schopny oznámit vytvoření akčních koalic Generation Equality Action, která vypracuje šest konkrétních plánů týkajících se konkrétního pohlaví témata rovnosti následovat v příštích pěti letech. Cestní mapy budou zahájeny na druhé polovině konference o rovnosti generací, která se bude konat v Paříži v roce 2021.
Feministická zahraniční politika Mexika je vítaným vývojem, avšak nesouhlasnost mezi touhami a vůdcovstvím země na světové scéně a skutečným stavem genderových vztahů v zemi zůstává problematická. Vzhledem k tomu, že země získala ocenění za podporu rovnosti žen a mužů v mezinárodní sféře, věci doma se v roce 2020 pro ženy do značné míry zhoršily.
Jak poukazuje na velké množství protestů a povolání — včetně letošního roku první celostátní stávky pracujících žen -, Mexiko je domovem rozšířené kultury rigidních patriarchálních genderových rolí v kombinaci s téměř naprostou beztrestností za zločin. Tyto faktory společně znamenají, že násilí páchané na ženách je endemické a často smrtelné. Každý den je v průměru zabito 11 žen, včetně důvodů souvisejících s jejich pohlavím, nejčastěji mužským partnerem nebo rodinným příslušníkem. Přesto se prezident Andrés Manuel López Obrador ukázal značně nesympatizující s výzvami k vládní akci v oblasti násilí páchaného na ženách. Navzdory zdokumentovanému vzestupu smrtelného násilí páchaného na ženách během pandemie COVID-19 (i když se počet žen v placené pracovní síle snížil přibližně o 10 procentních bodů), prezident v květnu navrhl, že většina volání do mexického systému 911 ze strany žen, které zažívají domácí násilí, byla falešná.
 
Kromě domácího násilí čelí ženy také vysoké míře státního násilí. Katastrofická válka proti drogám měla výrazný genderovaný účinek, což dokazuje nárůst mizení a zabíjení tisíců žen od začátku ofenzívy v roce 2006, do níž je vláda pravidelně zapletena. Podle feministického think tanku pro veřejnou politiku Intersecta hrála militarizace veřejné bezpečnosti (na mnoha místech armáda převzala místní policejní roli pro zdánlivý účel potlačení organizovaného zločinu), přičemž výzkum Intersecta ukázal, že mezi rokem 2007 a 2018 zejména zabíjení žen se zvýšilo kdykoli a kdekoli byla armáda protagonistou v konfliktu.
Dalo by se také zaznamenat nedávné přístupy Mexika k přítomnosti migrantů procházejících, žádajících o azyl nebo se snaží usadit se ve své zemi. To se koneckonců týká jednání mexického státu v mezinárodním společenství a zahrnuje diplomatické dohody.
Zvláště pozoruhodné je, že v roce 2019, jak americký prezident Donald Trump vyvíjel rostoucí tlak na Mexiko, aby dodržovalo politiky zaměřené na odradit žadatele o azyl a migranty na hranici mezi USA a Mexikem, López Obrador nasadil mexické vojáky na hranice Guatemaly a Mexika, aby odvrátil migranty ze Středního V Americe. Africkí migranti, kteří žádají o azyl v Mexiku, oznámili, že byli zadrženi mexickou policií Ženy a děti ve všech těchto skupinách, z nichž mnohé stěhují, aby unikly domácímu násilí a genderovému násilí gangů ve svých zemích původu, nebyly tohoto zacházení ušetřeny. Podle formální stížnosti společnosti Human Rights Watch hlásili migranti buď neschopnost reagovat ze strany policie, nebo důsledky násilí.
Daniela Philipsonová ve funkci Mezinárodní ligy pro mír a svobodu žen píše: „Zatímco mexická zahraniční feministická politika by mohla být dobře míněna, je v rozporu s obecnou agendou federální vlády, která neustále podkopává práva a blahobyt žen a dívek.“ Philipson doporučuje, aby Mexiko také dbalo na agendu žen, míru a bezpečnosti Rady bezpečnosti OSN. Jedná se o soubor rezolucí Rady bezpečnosti, která zahrnuje vyzvání národních vlád, aby vypracovaly konkrétní plány na ochranu žen a dívek před násilím založeným na pohlaví, zejména znásilněním a jinými formami sexuálního zneužívání, v situacích ozbrojených konfliktů.
Tam, kde si Philipson a další kritici myslí, že Mexiko by mělo více trápit, aby posilovalo své závazky vůči ženám doma, Delgado vsadí na zahraniční politiku jako způsob, jak přinést podporu rovnosti žen a mužů z mezinárodního společenství do Mexika. „Mexiko ještě zdaleka nedosáhne rovnosti žen a mužů,“ uvedl podtajemník, podle instruktáže, kterou Delgadova kancelář poskytla zahraniční politice. „Feministická zahraniční politika Mexika znamená mezinárodní podporu příčiny rovnosti žen a mužů, ale také pracovat na tom, aby do naší země přinášela užitečné zdroje.“ Za vrchol vidí pokračující zavádění iniciativy Spotlight v Mexiku, kterou realizuje koalice agentur OSN a mexických agentur a koordinovaná prostřednictvím Delgadovy kanceláře.
Iniciativa Spotlight se výslovně zaměřuje na ukončení vysoké úrovně femicidů v zemi. V roce 2020 tato iniciativa dohlížela na kampaň #NoEstásSola (Nejste sám), jejímž cílem je oslovit ženy, které zažívají domácí násilí, a poskytovat jim podpůrné služby, neboť míra násilí páchaného na ženách v domácnosti začala lézt pandemie a související opatření na pobyt v domácnosti a sociální distanční opatření. Vytvořila také video o ženách, které vedou obvinění za odstranění COVID-19 v Mexiku a produkovaly zprávy o prostých snahách o ochranu žen a protest proti násilí, jako je koalice Spravedlnost pro naše dcery založená ve státě Chihuahua, která mimo jiné bojuje za státní odpovědnost za vraždu Marisely Escobedo Ortiz a její dcery, v současné době předmětem Netflix série Las tres muertes de Marisela Escobedo (Tři úmrtí Marisela Escobedo). Delgado nazval zavedení Spotlight „jedním z nejambicióznějších programů v rámci naší feministické zahraniční politiky“. Iniciativa podá zprávu o svých výsledcích v roce 2022.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account