Jaro ve střední Asii – Nowruz
není jen oslava jara. Symbolizuje znovuzrození přírody, nový život a nové začátky. Tradice, která se praktikuje po tisíce let, má původ v Persii a název „Nowruz“ ve starověkém avestánském jazyce znamená „Nový den“.
Dvoutýdenní oslavy, spjaté s jarní rovnodenností, vrcholí v Afghánistánu 21. března na Nový rok a nesou se v duchu solidarity v rodinách, mezi přáteli i v komunitách.
Každý rok předznamenává blížící se festival horečnaté vyklízení kredenců a poliček, výmalba zdí a leštění okenních tabulek. Nic míň, než generální úklid domácností.
Zvýší se také hustota v nákupních centrech a obchodech s oblečením. Tradice totiž říká, že Nowruz by měl každý oslavit v novém oděvu. A jak už bývá u velkých oslav zvykem, matky s dcerami se předhání v přípravě nápaditých pokrmů a otcové mají plné ruce práce, aby neopomněli pozvat na slavnostní hostinu někoho, kdo pozvání očekává.
Též se vzpomíná také na zemřelé členy rodiny. Třináctý den nového roku pak lidé vycházejí z domu a na veřejných prostranstvích měst se přidávají k přátelům a příbuzným a všichni společně si užívají hudby, tance a dobrého jídla.
S oslavami se pojí hned několik významných událostí: Guli Surkh festival, Jahneda Bala, Buzkaši, Samanak. Na ně se podíváme někdy příště.