114

Tlustec je kopec ležící na severním okraji Ralské pahorkatiny, v okresech Česká Lípa a okrese Liberec, zhruba 2 km východně od obce Brniště. Kopec je znám hlavně díky kontroverzní těžbě čediče. Hranice mezi okresy Česká Lípa a Liberec prochází přes vrchol kopce a rozděluje také území kamenolomu.

Kopec je samostatně stojící dominantou, zdáli z jihu dobře viditelnou i s lomy na svazích. Vysoký je 591 m. n. m., převyšuje tedy kopce v okolí o 100 metrů. Je zhruba 1,5 km na východ od železniční zastávky u obce Brniště. Z nejbližší obce Luhov, 1 km jižně, vede v serpentinách cesta k vrcholu. Ze západní strany je obtékán Panenským potokem. Okolí i samotný kopec jsou jen málo zalesněné, kopec je tvořen nefelininitickým basanitem, který byl těžen ve dvou lomech.

 Provedení přírodovědné inventarizace Tlustce, průzkum z let 1985 – 1990 prokázal 300 druhů vyšších rostlin, 62 druhů ptáků, 18 druhů savců a stovky druhů bezobratlých živočichů. Orgány státní ochrany přírody připravují vyhlášení východních svahů za chráněné území.

©2022 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account