Já bych tu ráda navázala na sérii, jak se kde ve světě slaví Vánoce. Tahle série začala článkem o amerických Vánocích (Americko-České Vánoce) a pokračovala brazilskými Vánocemi (Vánoce v Brazílii), tak bych ráda pokračovala s těmi italskými.
Vánoce v Itálii začínají už 8.prosince, kdy se vše začíná zdobit. Pokud jste nevěděli, tak Vánoce jsou jedním z největších svátků tady v Itálii. Italové si hodně potrpí na advent a devět dní před Vánoci, se děti v některých městech převlečou za pastýře a chodí od domu k domu, kde zpívají vánoční koledy.
24.prosince se většinou nejí, má to vést k očištění těla, před velkou oslavou narození Ježíše. O půlnoci se rozezní zvony na oslavu jeho narození a oslavy mohou začít. Mého manžela rodina ale večer 24. podává k večeři jen mořské plody se salátem. 25. prosince je velká hostina, kdy uvaříme několik druhů masa, těstoviny (to by nebyli Italové, že?), různé saláty a mnoho zákusků. Nesmí chybět tradiční sladký chléb Panettone. Této hostině se říká Cenone.
Také vás určitě zajímá jak je to s dárky, ve starších tradicích dárky nosí La Befana. Je to stará dáma co podle pověsti, když se tři králové vydali na svou pouť najít Ježíška, nemohla jejich cesty zůčastnit, protože měla hodně domácích prací (co jíneho se dalo čekat). Po tom si to rozmyslela a do dneška hledá malého Ježíška a nechává dráky pro hodné děti, pokud rodina dodržuje tuto tradici, tak si dárky dává až 6.ledna.
Rodina mého manžela se ale přizpůsobila novější tradici a tak jako u nás v Česku se dárky dávají 24.prosince po večeři. Ale nenosí je Ježíšek ale Babbo Natale (Otec Vánoc).
V Itálii se mi vánoční naláda hrozně líbí, už je proto, že je Italové berou opravdu vážně. Mají velké rodiny a tak se vždy sejde hodně lidí a je plno zábavy. Doufám, že jsem vás na Vánoce taky navnadila a pokud bude chtít tak se v komentářích podělte o to, jak slavíte Vánoce vy.

0 Komentářů

Napište komentář

©2023 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account