Nedaleko od obce Horní Světlá směrem k Nové Huti v chráněné krajinné oblasti Lužické hory mohou zájemci navštívit sirný pramen, který již na první pohled zaujme svým neobvyklým zbarvením. Píše o tom facebooková verze portálu Naše voda.

Hamerský potok, který územím protéká, je totiž zabarvován prameny z lesní bažiny, které obsahují železo. Vegetace a kameny v bažinách jsou pokryty okrovými sraženinami, které tvoří bakterie Leptohrix ochrana. Tato bakterie dokáže oxidovat rozpuštěný uhličitan železnatý na oxihydroxid železitý, který tuto bakterii zabarvuje do okrova. Sirný pramen je i domovem vzácné rozsivky Navicula pelliculusa, kterou nalezeme jen na několika málo místech našich vod.

V roce 1999 bylo okolí pramenu upraveno a zpřístupněno turistům povalovým dřevěným chodníkem, v roce 2007 zde byla vybudována stezka podél Hamerského potoka. Název sirný pramen vznikl pravděpodobně mezi lidmi podle zabarvení pramene. V roce 1907 ale zjistil profesor Hans Molisch, že příčinou zabarvení není síra, ale výše uvedená bakterie. Zažitý název pramene již ale zůstal.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account