85

Kyselka Oriona u obce Jankovice je nejkvalitnějším minerálním pramenem na Tepelsku. Před válkou byla přímo v obci zbudována stáčírna a minerálka Oriona se prodávala v okolí. Po roce 1945 nebylo stáčení obnoveno a po desítky let sem jezdili lidé z okolí a v ruině stáčírny ve sklepě si stáčeli vodu do lahví a nádob. Počátkem 80. let byla kyselka přivedena potrubím k silnici u Teplé a zde postaven malý přístřešek.
V roce 2002 byl naproti Studánce při kácení stromů objeven zajímavý pomník věnovaný památce toužimského děkana Wenzla Kunze, kterého zde ranila mozková mrtvice. Nalezen byl 15. února 1912.
Kyselka má výbornou chuť a stojí za to si ji natočit sebou na další cestu. Aby nebyla dobrá, když má takovou zajímavou charakteristiku: hydrouhličitanová, vápeno-hořečnatá, železnatá, slabě mineralizovaná studená kyselka.
Širší okolí je bohaté na minerální vody a již od středověku jim věnovali pozornost premonstrátiz kláštera Teplá. První seznam okolních minerálních pramenů pochází z roku 1609. Bohuslav Balbín pořídil další seznam na konci 17. století a uvedl, že okolí Teplé je prostoupeno výbornými, zdraví prospěšnými lahodnými kyselkami, jež nelze ani spočítat.
Image result for pomník u kyselky oriona

©2022 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account