Památník Mohyla míru byl postaven na počest obětí Napoleonovy vítězné bitvy u Slavkova (2. 12. 1805) podle záměru kněze A. Slováka jako naplnění jeho myšlenky učinit z centra někdejšího bojiště pietní “místo světla”, memento válek.
V renovovaném muzejním objektu sousedícím s památníkem mohou návštěvníci zhlédnout netradičně pojatou multimediální expozici Bitva tří císařů – Slavkov/Austerlitz 1805.

V areálu památníku probíhá každoročně na přelomu listopadu a prosince pietní akt k uctění padlých jako vyvrcholení vzpomínkových akcí k výročí bitvy.

Pobyt na Mohyle míru zpříjemňuje návštěvníkům kavárna, jejíž otevírací doba je přizpůsobena otevírací době památníku.Víceúčelový sál je využíván také k příležitostným výstavám, ale také jako přednášková síň, projekční sál a herna – dětské muzeum.

Nový pavilon otevřený roku 2010 je především multimediální expozicí, která představuje netradiční řešení: pavilon je zčásti ukryt pod zásypem zeminy, jeho exteriér modeluje symbolicky, ve zjednodušené formě dominanty slavkovského bojiště. Expozice souvisí s “druhým životem” bitvy, přiblíží slavkovskou bitvu z různých pohledů – současníků, kronikářů, vojáků i diplomatů, historiků, spisovatelů, malířů, ale i filmařů. Své místo bude má v expozici i ojedinělý příběh Mohyly míru samotné, dvousetleté tradice bitvy, tradice vzpomínkových akcí včetně tradic rekonstrukcí bitevních scén.  

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account