123

Hadí královna je nejmohutnější památný strom Moravskoslezského kraje a CHKO Jeseníky. Nachází se v Horní Moravici v okrese Bruntál. Botanicky jde o lípu velkolistou s velmi silným a netypicky rostlým kmenem. Ke stromu se váže tragická pověst o hadí královně.

     název: Hadí královna, lípa hadí královny v Horní Moravici
    výška: 33 m
    obvod: 927 cm
    věk: 400-500 let
    souřadnice: N 49°59.051′, E 17°17.752′

 Lípa roste za Moravickým potokem poblíž domu č. 3.

Zvláštně tvarovaný kmen lípy, který se poměrně nízko rozšiřuje a bohatě větví, působí jako srostlice mnoha kmenů nebo výmladků, takže s trochou fantazie připomíná kmen a kořenové náběhy hady. Koruna byla dříve upravována redukčním řezem, dnes je vyvázaná a otvory do dutiny zakryté stříškami.

 Památné lípě místní říkají Hadí královna. Pověst vypráví, že kdysi k ní přišel chalupník, aby si nabral pár kamenů na opravu svého dvora. Když jeden z nich odvalil, objevil se pod ním bílý had se zlatou korunkou. Chalupník mu ji vzal a odnesl si ji domů. V noci ale nemohl usnout, neustále slyšel syčení: „Vrátíššššš … vrátíššššš.“ Ráno zjistil, že mu uhynula všechna drůbež i jediná kravka, kterou měl. Popadl tedy korunku a utíkal s ní k lípě. Cestou se ale rozpoutala bouře, a když se nebohý chalupník vrátil domů, zjistil, že blesk mu zapálil chalupu, ta shořela a on přišel o všechno.

 Bílého hada od té doby sice nikdo neviděl, zato jméno majestátní lípě už zůstalo. I když těžko říci, zda označení Hadí královna nepochází spíše od toho, že kmen stromu je podivně zakroucený. Jako by se po něm vinuli hadi.

©2022 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account