Městský palác Templ patří k nejstarším zachovalým stavbám v Mladé Boleslavi a reprezentuje vzácnou ukázku pozdně gotického městského šlechtického sídla. Nalézá se v samém historickém centru města na konci Staroměstského náměstí.

Osobou, která dala podnět k jeho vybudování, byl Jan Císař z Hliníka. Palác byl postaven okolo roku 1490 ve svahu nad Jizerou až za linií průběhu městských hradeb. V současnosti slouží jako výstavní galerie a nalézá se zde také stálá multimediální muzejní expozice.

 

Stálá multimediální muzejní expozice Templum historicum et archaeologicum Boleslaviense provede návštěvníka dějinami města od pravěku po rok 1600, kdy byla Mladá Boleslav povýšena na královské město. V expozici jsou vystaveny nejen autentické předměty, ale i celé nálezové situace, tak jak je archeologové odkryli. V nejspodnější části Templu je vytvořena podle reálného vzoru simulace jeskyně, možné svatyně Keltů.

Historická část expozice přibližuje zejména dobu 16. století, kdy byla Mladá Boleslav centrem Jednoty bratrské. Ve výstavních prostorách jsou představeny tisky vzešlé ze zdejší tiskárny, život ve středověkém městě i v domácnosti. Z exponátů jmenujme vzácné renesanční náhrobky ze hřbitova u kostela svatého Havla nebo víko z cínové rakve Marty z Veselice.

Galerie v Městském paláci Templ se stala místem, kde vystavují jak amatéři, tak profesionálové, domácí i zahraniční výtvarníci. Svá díla zde představují také fotografové, keramici, sochaři a řezbáři. Kromě výstav se v galerii konají  koncerty a besedy pro veřejnost.

Nedílnou součástí muzejní expozice v Templu je i prostor parkánu. Ten je upraven jako interaktivní hřiště, kde si nejen děti mohou vyzkoušet práci archeologů, zkusit štěstí při hledání v „Pískovišti plném pokladů“, nebo si zaházet imitacemi pravěkých oštěpů na figuríny lovených zvířat. Je tady také postavena rekonstrukce slovanské polozemnice z 10. století s funkční pecí či tkalcovským stavem.  Umělec Václav Kořínek vytvořil pro prostor parkánu unikátní objekt Skála Bohů. Jedná se ointeraktivní venkovní objekt sošného charakteru. Stabilita objektu je zajištěna vahou materiálu a způsobem realizace stavby. Základem hry je dokázat docvrnkat kuličku na vrchol. Cestou se překonávají různé překážky a propadliště

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account