Muzeum Cheb

Muzeum Cheb sídlí v historickém měšťanském domě na náměstí Krále Jiřího z Poděbrad v Chebu. Jedná se o jedno z nejstarších regionálních muzeí v Čechách, bylo otevřeno 15. května 1874. Jeho zřizovatelem je Karlovarský kraj. 

Muzeum se nachází na severní straně chebského náměstí v měšťanském domě nazývaném Pachelbelův, někdy též Městský dům (německy Stadthaus).

Budova muzea pochází ze 14. století, tedy z období gotiky, kdy bylo město Eger, dnešní Cheb, politickým centrem oblasti Egerland. Dům byl renesančně zrekonstruován na počátku 17. století. V té době patřil starostovi města Egeru, protestantovi Alexandrovi Pachelbelovi. Na začátku třicetileté války mu byla budova zkonfiskována. V roce 1634 byl v této budově zavražděn Albrecht z Valdštejna. Později dům sloužil jako velitelství nebo radnice. Muzeum bylo založeno v roce 1873 archivářem a knihovníkem Georgem Schmid(t)em a otevřeno veřejnosti v roce následujícím. Muzeum bylo dále rozšiřováno dalšími archiváři a přežilo i rušné časy první a druhé světové války.

 

Jen je škoda, že nyní se nikam nesmí, ale snad již brzy…

Hudlenka

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account