150

Pokud budete v Mělníku a nebudete zcela chvátat, jistě se vyplatí, udělat si výšlap na zdejší vyhlídku. Naskytne se vám, neopakovatelný kruhový výhled na českou krajinu s řadou dominant.

Už více než půl tisíciletí vévodí širému kraji nad soutokem Labe a Vltavy pozdně gotická věž chrámu sv. Petra a Pavla. Jistě měla své předchůdkyně v době románské i starší gotické. Se stavbou se započalo na počátku 80. let 15. století. Tehdy se kostel přestavoval díky odkazu královny Johany z Rožmitálu, která v Mělníku v roce 1475 zemřela a dle dobových pramenů byla v Mělníku i pochována. Stavitelem věže byl Johann Spiess  z Frankfurtu. Věž kromě strážní funkce sloužila jako zvonice. Původní zvony vzaly požáry či byly rekvérovány pro válečné potřeby.

Dnes jsou ve věži celkem 3 zvony a mělničtí zvoníci je rozeznívají v  pravidelných denních časech, ale i na počest významných událostí. Každoročně např. zahajují Mělnické vinobraní. 

Ochoz věže se nachází ve výšce 37 metrů nad zemí. Co vše z věže shlédneme, záleží na tom, zda se podíváme z ochozu přímo pod sebe, nebo se zahledíme do dáli. Hned pod vámi je Stará škola, zámecká vyhlídka s bustou Viktora Dyka a zámek. Pod lobkowiczkou vinicí Sv. Ludmila se třpytí voda řek – Labe, Vltavy – a laterálního kanálu se zdymadlem. Vpravo od něj se ukrývá za anglickým parkem obec Hořín s hodnotnou stavbou barokního zámku. Za dobré viditelnosti je možné dohlédnout např. na města Kralupy nad Vltavou i Kladno, stejně jako severněji na vrcholky Českého středohoří, před nimiž “sedí” homole hory Říp.

 

©2022 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account