158

V neděli nám po dlouhé době zasvítilo sluníčko a tak jsem si vyšla s Elinkou na jedno kouzelné místo na kraji Plzně. Už dlouho jsem toužila navštívit tento malebný kousek klidu a potěchy pro oko a mysl a ráda bych se s Vámi touto cestou podělila o nezapomenutelný zážitek.
Nejdříve něco z historie tohoto místa:
Autorem Památníku obětem zla v Plzni je pan Luboš Hruška, člen Konfederace politických vězňů, který byl v době komunistické vlády v roce 1949 odsouzen k 18-ti letům vězení. Ve vězení strávil 11 let. Když byl v kriminále pokřtěn, slíbil si, že pokud přežije a vrátí se domů, přebuduje původně ovocný sad na Památník obětem zla. S realizací svého slibu začal v roce 1960 po propuštění z kriminálu. Postupně vykácel všechny ovocné stromy a začal pěstovat stovky okrasných jehličnanů a dalších vzácných dřevin. Tím vznikla ojedinělá zahradní architektura ve stylu anglického parku se dvěma okrasnými jezírky.
Součástí Památníku obětem zla je také Křížová cesta, která byla vytvořena v letech 1986 až 1991 akademickým sochařem Romanem Podrázským. Ojedinělé dílo je vytvořené z hořického pískovce a zahrnuje čtrnáct zastavení ve dvanácti skulpturách v životní velikosti. V roce 1990 po třiceti letech náročné práce byl Památník obětem zla otevřen pro veřejnost. Jako poslední byla v letech 1993 až 95 postavena kaple, která byla zasvěcena sv. Maxmilánu Kolbemu. Sv. Maxmilán Kolbe byl polský kněz – františkán, který byl v koncetračním táboře v Osvětimi popraven, když nabídl svůj život výměnou za život svého spoluvězně, otce několika dětí.
V roce 1995 věnoval Luboš Hruška Památník obětem zla plzeňskému biskupství, které se zavázalo, že areál bude sloužit veřejnosti i v budoucnu.
V zahradě se nachází také několik míst k sezení a rozjímání. Nám se povedlo přijít v době kolem 10 hodiny v neděli, kdy byla zahrada liduprázdná a plná vůně stromů a zvuků ruzného ptactva.Stačilo chvilinku sedět a nasát tu atmosféru přírody a jen tiše rozjímat nad životem. Elinka celou dobu spinkala a jakoby vycítila, kde se nachází, zhluboka nasávala čistý a voňavý vzduch, který byl cítit všude kolem.
Doporučuji všem, kteří vyhledávají místa plná krásných dřevin a zajímavých sousoší a touží po klidné chvilce, navštívit toto místo a jen třeba na chvilku se zamyslet nad tím, jaký vlastně je a může být život krásný.
 
Otevírací doba: Sezónní provoz od 15. dubna do 18. října 2015

pondělí a úterý: zavřeno
středa až neděle: 10.00 – 17.00 hod.

Na závěr přidávám několik obrázků.

©2022 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account