119

Dvakrát po sobě jsme využili nabídku přátel a strávili část dovolené na jejich chatě v Malenovicích přímo pod Lysou horou. A tak jsme dostali možnost prozkoumat částečně oblast Beskyd, kam to za normálních okolností máme z domova hodně daleko.

Lysá hora (1323 m n. m.) je nejvyšším vrcholem Moravskoslezských Beskyd. Lze se na ni přijít pěšky, vyšlapat na kole a za dobrých sněhových podmínek vyjet na běžkách. V období od května do září je možno se nechat na horu vyvézt i turistickým autobusem. Leží mezi obcemi Krásná, Malenovice, Ostravice a Staré Hamry. Samotnému vrcholu se přezdívá Gigula.

Lysá hora – je někdy přezdívána jako královna Moravskoslezských Beskyd. Z vrcholu “Gigula” vybíhají 4 rozsochy: “Lukšinec”, “Malchor”, “Zimní Polana” a “Velký Kobylík”.

Z Lysé hory se naskýtá neopakovatelný rozhled na hřebeny a údolí Beskyd, Jeseníky až po Západní a Vysoké Tatry. Na vrcholku Lysé hory je meteorologická stanice, televizní vysílač, horská služba, horská chata SKI, občerstvení Šantán, horská chata Lysá hora a ubytovna Kameňák.

Nacházejí se zde také pamětní desky turistům, kteří zahynuli za okupace.

Podle dlouhodobých měření je roční průměrná teplotana vrcholu 2,6 °Ca průměrné roční srážky přes 1 500 mm.

©2022 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account