V rámci naší dovolené na východě Moravy jsme jeden den zavítali i na Moravu jižní, cestou jsme si jako první udělali zastávku právě v centru Kyjova. Zaparkovali jsme kousek od Masarykova náměstí a vyrazili na prohlídku.

Na náměstí nás na první pohled zaujala budova radnice. Ta je nejvýznamnější kyjovskou památkou, postavena byla v letech 1561–62 italskými staviteli. Stavba je široká 22 metrů a dosahuje výšky 39 metrů. Byla vybudována v čele západní fronty náměstí jako jednopatrová stavba s vysokou atikou, nárožním arkýřem a představěnou věží.

Po opravě v roce 1721 byla věž završena vysokou bání, nahrazenou roku 1876 novorenesanční helmicí. Hodiny na radniční věž instaloval v roce 1903 místní hodinář Fr. Gonic, v roce 1930 je nahradily hodiny nové V hlavním portálu kyjovské radnice je umístěn vzorový exemplář českého lokte, který sloužil k porovnání poctivosti měřidel na přilehlém tržišti. Kamenný latinský nápis nad vchodem radnice říká: „Tato radnice začala se budovati roku 1561 a byla dobudována 1562 za primátora Václava Bzeneckého staršího. Bohu, jenž pomocí svou nám umožnil skončit práci, za jeho přispění vzdána buď chvála  a čest.“

Během staletí prošla mnoha úpravami jak interiérovými, tak exteriérovými a v poslední době především opravou sgrafit. Radnici několikrát postihly požáry a poničily vichřice. Dnes je radnice sídlem městského úřadu, mimo jiné zde najdete pracovnu starosty města, v moderní přístavbě dvorního traktu pak Radniční galerii, v níž vystavují nejen profesionální a amatérští výtvarníci z regionu, ale své práce prezentují také školy a různá sdružení či spolky.

Tagy:
0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account