Památky Severně od lázeňské obce Bludov se uprostřed lesa nachází větší kostelík. O jeho původu vypráví mnoho legend, ale jen jedna se opakuje častěji než ostatní.

Když byla lakotná selka z Hrabenova na bohoslužbě v kostele v Šumperku, nespolkla při svatém přijímání hostii, ale vložila si ji do modlitební knížky. Doma ji chtěla dát do žlabu krávě, která by tak začala dojit více mléka. Na cestě zpět si selka v hlubokém lese, na místě dnešního kostelíčka, na malý okamžik zdřímla. Hostie z knížky vypadla a selka si toho nevšimla. Po nějakém čase si lidé všimli, že z dutého stromu vychází podivná záře.

Když přistoupili blíže, uviděli uvnitř stromu, uprostřed monstrance ze včelího vosku, ztracenou hostii. Hostie se dostala na toto místo díky roji divokých včel, které ji sebraly a zanesly do stromu, kde z vosku vytvořily monstranci. Napravily tak zneuctění Božího Těla, kterého se dopustila selka. Lidé žasli nad tímto úkazem a postavili na tomto místě kostelíček, který již navždy připomínal podivuhodnou příhodu. První písemná zmínka o bludovském kostelíku, který se nachází v lesíku na východ od Šumperka, pochází z roku 1553. Údajným zakladatelem byl Diviš z Bludova nebo jeho syn.

K opatrování kostela byli ustanoveni poustevníci, kteří se o něj starali až do konce 18. století. V témže století také nabyl současné podoby. Na příkaz Josefa II. měl být bludovský kostel zbourán, ale bludovští obyvatelé odmítli a s jejich odporem a důvtipem nezmohl nic ani císař. Kostelík však po celou dobu chátral a opravy se dočkal až roku 1832.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account