Kostel sv. Markéty stojí o samotě na vrchu západně nad Šonovem. Jeho stavba byla zahájena roku 1726 a dokončena pravděpodobně o čtyři roky později. Za autora stavby se považuje Kilián Ignác Dientzenhofer.

 
Obec Šonov byla založena ve druhé polovině 13. století německými kolonisty. První kostel, který stál v obci, byl dřevěný kostel sv. Jana Evangelisty, který fungoval již od roku 1354. V 16. století byl opravován, ale bohužel roku 1775 shořel (na jeho místě dnes stojí kaple P. Marie). Kostel sv. Markéty vděčí za svůj vznik broumovskému opatu Otmaru Zinkemu. Vrcholně barokní stavba byla zhotovena podle plánů Kiliána Ignáce Dietzenhofera, autorství však vyplývá pouze z jeho činnosti pro Břevnovsko-broumovské benediktiny.

Kostel je zajímavě orientován štítovou zdí s věžemi směrem k broumovskému klášteru, který je odtud vidět. Základem půdorysu kostela je protáhlý osmiúhelník, u vstupního průčelí ční vzhůru dvojice hranolových věží. Stavba má celkem šest vchodů, z toho tři vedou do předsíně kostela a tři do lodi, ktterá je kryta kazetovým stropem. Původně měl kostel celkem čtyři zvony, většina však byla zrekvírována za první světové války. V roce 1927 byly nově pořízeny tři zvony, které zhotovila broumovská zvonařská dílna Octava Wintera. I ty však byly, až na jeden, během druhé světové války zabaveny a zvon, který zůstal, byl později převezen na věž klášterního kostela v Broumově.

Romantické místo ještě umocňuje nádherný výhled na Broumov, který bývá nejkrásnější při východu či západu slunce.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account