Chtěla jsem vidět na vlastní oči, kam chodil na kávu, ale kde také skládal svoji hudbu při pobytu v lázních Teplice,  sám Ludwig van Beethoven.  Dnes se kavárna v domě Zlatá harfa jmenuje po něm, tedy – Café Restaurant Beethoven.
                       
Pokud jste v Teplicích, byl by hřích tuto kavárnu nenavštívit. Svým způsobem je jedinečná.  Najdete ji v Lázeňské uličce. Je to opravdu velmi snadné a věřím, že vás okouzlí.  Je tu Pravřídlo a přímo pod ním se dostávají na povrch proslulé teplické prameny. Ani na chviličku nezapochybujete, že jste v lázních. V Lázeňské uličce, která je skutečným architektonickým skvostem Teplic se také nachází dům, kterého si určitě všimnete. Domy jsou tu označeny domovním znamením a mají svá jména. I svou historii.
 
V domě Zlaté slunce bydlel v roce 1812 Ludwig van Beethoven a kousek dál je dům, ve kterém si dával lázeňskou kávu a komponoval.  Uvědomíte si, že to měl “na kávu”  jen pár kroků.
 
Café Restaurant Beethoven je na stěnách vyzdoben Beethovenovými partiturami, údajně pouze těmi, které zde napsal. Atmosféra hudby vás tu pohltí. Beethovena a hudbu tu  připomíná vše, včetně věšáků, na které si odložíte svrchník, opěradla židlí, lustry a tak dále a tak dále. Jestli vám mohu poradit, tak si hned nesedejte, využijte příležitosti a projděte si celý restaurant, určitě nebudete litovat.
 
Zjistíte, že jsou tu větší i menší místnosti a tak tu si tu přijde na své malá i  větší společnost. V letních měsících máte možnost sednout si také na zahrádce kavárny  přímo v Lázeňské uličce. Je libo kávu? Nabízí se stoprocentní arabika a prozradím, že na kávu jsou tu hrdí, slyšíte o ní vyprávět a kamkoliv půjdete, vždy se bude mluvit o “lázeňské kávě”.
 
Pochvalují si tu i zdejší lázenské pivo, ale to nemohu posoudit.  Milovníci černého čaje ocení Petra Velikého! Ne, ne, žádná legrace,  ani netropím šprýmy. Petr Veliký je lázeňský čaj. Udiví vás, že tento panovník byl také hostem lázní v roce 1712?
Teď už mám opravdu velkou chuť se posadit a dát si kávu u Beethovena… “Jednu lázeňskou, prosím.”
 
 
Pohledem do Lázeňské uličky se s vámi pro tuto chvíli loučím. Ale slibuji, že se do Teplic brzy vrátíme.
 Marika Korcová
foto: autorka článku
 

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account