Javorník (684 m n. m.) je vrchol v okrese Liberec. Leží 1,5 km jihozápadně od obce Jeřmanice a 5 km severně od Hodkovic nad Mohelkou. Na vrcholu je trojmezí katastrálních území Jeřmanice, Záskalí a Javorník u Českého Dubu. Na severozápadním svahu stojí Javornická kaple, na jihovýchodním zase leží obec Záskalí. Hora je součástí přírodního parku Ještěd.

Na konci 19. století byl na vrcholu vystavěn hostinec Obří sud (dřevěná konstrukce s rozměry 12×14 m), která byla velmi podobná té jenž se nachází nad obcí Lázně Libverda. Konstrukce sudu byla na vrchol dopravena ze stavební výstavy ve Vídni v roce 1899 a byla otevřena až do roku 1974, kdy vyhořela. Vedle Obřího sudu ještě stála tzv. Blaschkova věž, což byla rozhledna. V nedávné době byla na vrcholu postavena kovová konstrukce věže mobilních operátorů.

V roce 2011 funguje na Javorníku rekreační a sportovní areál Javorník. Zahrnuje ski areál, bobovou dráhu, turistiku a cyklistiku a lanovou dráhu. Ke dni 1.10. 2011 byl znovu otevřen Obří sud na vrcholu Javorníku, který v roce 1974 vyhořel. Uvnitř se nalézá restaurace s pensionem.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account