Jablonné v Podještědí je město v okrese Liberec. Žije zde 3622 obyvatel. Historické jádro města je městskou památkovou zónou. První písemná zmínka o obci pochází z roku 1241. Po roce 1940 s Jablonným splynuly malé osady Markvartice a Česká Ves. V roce 1980 došlo v rámci integrace obcí k připojení dalších vesniček u Jablonného k městu.

Dominantu města dnes tvoří velkorysá stavba Baziliky svatého Vavřince a svaté Zdislavy. Roku 1699 byla v Jablonném zahájena stavba klášterního kostela sv. Vavřince. Majitel panství, hrabě František Antonín Berka z Dubé, investoval veliké prostředky do velkorysé stavby, která se stala charakteristickou dominantou města. V roce 1729 byl chrám vysvěcen. O dva roky později byly do nového chrámu sv. Vavřince přeneseny ostatky Zdislavy z Lemberka. V roce 1788 postihl Jablonné ničivý požár, který zničil místní klášter i starý farní kostel. Od této doby se chrám sv. Vavřince stal farním kostelem pro Jablonné. Dne 21. května 1995 svatořečil papež Jan Pavel II. Zdislavu z Lemberka a následujícího roku 25. června byl chrámu udělen titul papežské baziliky minor sv. Vavřince a sv. Zdislavy.

Náměstí míru dominuje barokní morový sloup z roku 1686, sousoší s Kristem a 13 světci. Na západní straně náměstí je klasicistní patrový dům č.p. 161 z doby kolem roku 1800, s pilastry a s portálem zdobeným girlandami. V Lidické ulici je barokní socha madony (Assumpta) z poloviny 18. století.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account