Ing. Lukáš Zeman vystudoval informatiku na Univerzitě Pardubice. Po škole založil reklamní studio E-SMILE, ke kterému po čase přidal i tiskárnu ARA a fotoateliér Foto s úsměvem. Fotografování se věnuje už od dětství, intenzivně potom s nástupem digitální fotografie. V poslední době se mu prolíná profesní fotografování pro zákazníky s fotografování přírody ve volném čase.
 
Uspěl  roku 2018 v prestižní fotografické soutěži v kategorii Příroda, věda a životní prostředí, kde jsem získal první místo, které jsem následně potvrdil v hlavní soutěži, a to jako vítěz celého ročníku Czech Press Photo 2018.


Chtěl vidět vlka, supy a šakaly v živé přírodě. Právě proto se pardubický fotograf Lukáš Zeman vydal se skupinou fotografů do Bulharska. Z hor si přivezl spoustu fotek, s některými se po vítězství v Czech Press Photu. „Táhly ho bulharské hory. Poštěstilo se mu vidět starou vlčici, matku rodu, kterou smečka vyhnala, ale hlavně se mu podařilo zachytit souboj o kořist mezi orlem a šakalem. Nikdy by nečekal, že orel může porazit šakala v souboji o jídlo. Šakal se staženým ocasem utekl, zatímco orel dál hodoval,“ řekl Zeman.
 

Hned po vyfocení ukázal fotku na displeji ukázal fotku orangutaní samice a jejím mládětem a ona okamžitě vyhrkla: „Ježiš, on je mrtvej, to smaž!“ Okamžitá odpověď Lukáše Zemana byla, že ne, že by se ta fotka mohla někde hodit a použít v souvislosti se stavem kalimantanských (bornejských) pralesů a situací s rozpínajícím se průmyslem a palmovými plantážemi obecně. Že to bude mít až takový ohlas rozhodně netušil, a fotku do soutěže přihlásil až několik dní před uzávěrkou, kdy si říkal, že by to mohla být právě ta šance, jak na toto víc upozornit. Byla to jedna ze dvou přihlášených fotografií. Ta druhá byla letecká fotka zdevastované krajiny v podobě uhelných dolů na místě, kde před pár lety byl ještě hustý primární prales.

 

 

Zdroj: https://www.idnes.cz/pardubice/zpravy/fotograf-lukas-zeman-pardubice-czech-press-photo-orangutan- borneo.A190222_154101_pardubice-zpravy_lati

https://www.lidovky.cz/kultura/jezis-on-je-mrtvej-to-smaz-manzelce-se-fotka-nelibila-rika-vitez-czech-press-photo.A181122_145312_ln_kultura_sk
 

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account