82

Shodou náhod jsme se vyskytli o víkendu v Děčíně, spolu s naším 3 měsíčním synem v kočárku. Inspirovalo mě to k blogu na pokračování, ve kterém bych ráda zhodnotila vhodnost výletních míst právě pro cestování s kočárkem. Takže začínáme:
Děčín je krásné město mezi kopci, rozdělené Labem vejpůl. Hned po příjezdu na nás dýchla atmosféra města loďařů, námořníků a obchodníků v kontrastu s pozůstatky romantických pánů z rodu Thunů.
Levý břeh láká na ZOO a vyhlídku na Pastýřské stěně. K obojímu se dostanete autem (a tím pádem i kočárkem), příjezdová cesta je sice dost příkrá a úzká, ale nebojte se toho – přímo u zoo je parkoviště za 20,- / den. Samotná zoologická zahrada je kompaktní, pohodlně zkouknutelná během půl dne, bohužel však terény nejsou pro kočárek zrovna komfortní. Museli jsme volit kompromis mezi přenášením po schodech, tlačením do kopce po nezpevněné cestě a minutí několika zvířat. Třeba pro vozíčkáře si to nedovedu představit vůbec. Na druhou stranu, s trochou odhodlání jsme si zoo prohlédli a moc se nám líbila. Specializuje se i na méně obvyklá zvířata a součástí je i část věnovaná místní fauně – vlci, rysi, kuny apod. Komentované krmení taky stojí za to 😉 Součástí expozice je i detašované pracoviště Rajské ostrovy, které nabízí cestování po světě v podobě akvárií. Tři patra se dají projít za chvilku, s kočárkem ale nepočítejte.
Ze zoo lze bez přejíždění autem pokračovat na vyhlídku. Hotel ve tvaru romantické zříceniny je vidět takřka z celého města, restaurace dostala v roce 2012 ocenění Ústeckého kraje. K vyhlídce dojdete po cestě v příjemné lesním stínu, cca 300 m. Tím bohužel dostupnost kočárkem končí, je potřeba jej pak přenášet po schodech nebo odstavit někde bokem a pokračovat s dítětem v náručí, a to bohužel jak na samotnou vyhlídku, tak i na jídlo. Opět ale musím říct: stojí to za to!
Pokud vám zbyde chvilka, zastavte se cestou ze zoo v židovské synagoze. Po takřka celkové devastaci byla v psoledních letech rekonstruována a nabízí krásný interiér, pokud budete mít štěstí, narazíte i na velmi charizmatického pana průvodce. Do prvního patra, kde bývají výstavy, se můžete podívat s dítětem v náruči.
Na pravém břehu Labe dominuje zámek. Když si dáte tu práci, najdete pár schůdných uliček, příapdně zamiřte rovnou na Dlouhou cestu, tam projedete klidně i s koňským spřežením 🙂 Až na nádvoří, kde si můžete posedět v zámecké palačinkové kavárně. Bohužel přilehlé zahrady a terasy už jsou schůdné opět hůře, s přenášením.
Pokud už budete mít tahání dost, vyražte do zámeckého parku. Je pohodlně přístupný z nábřeží i strany od zámku, nabízí prostor pro odpočinek, piknik nebo jen příjemnou procházku. Můžete si pak projít i lávkou a tunýlkem, na chvíli si zahrajte na pány ze zámku.
 
Shrnutí: namasírujte si svaly a nafoukejte kolečka! 🙂
ANO: zámecký park, nábřeží
ANO, ale: zoologická zahrada, vyhlídka na Pastýřské stěně, synagoga, zámek a přilehlé zahrady/terasy
Pohodové cestování 🙂
 

©2022 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account