109

Kolotoč na Letné – nejstarší dochovaný kolotoč na světě

Od roku 1894 stojí na kraji pražských Letenských sadů (naproti Národnímu technickému muzeu) kolotoč složený z dřevěných koní v životní velikosti a několika modelů autíček. Jde o nejstarší dochovaný kolotoč na světě.

Kolotoč nechal postavit Josef Nebeský a do dnešních dnů se dochoval nejen původní plán, ale i veškerý spisový materiál městského stavebního úřadu z let 1892 až 1894. Josef Nebeský nechal kolotoč postavit k pobavení nejen dětí, ale i dospělých, což naznačuje životní velikosti koní.

Kolotoč je dodnes umístěn v původním dřevěném pavilonu (který stál nejprve na Královských Vinohradech u dnes již neexistující hospody “Na Kravíně”), vybudovaném na půdorysu pravidelného dvanáctiúhelníku o rozpětí 12 metrů s jehlanovou střechou. Interiér kolotoče je zařízen v téměř původní podobě z roku 1892. Na točně stojí 19 koní různých velikostí a 4 autíčka. Dvě jsou dřevěná a dvě plechová a odpovídají automobilům z 30. let 20. století, kdy také pravděpodobně doplnila koníky na kolotoči. 

V současné době Národní technické muzeum v Praze provádí nákladnou rekonstrukci kolotoče. V srpnu 2019 se podařilo opravit dřevěné koně, rytíře a interiér kolotoče. Restaurátoři z různých specializovaných pracovišť koně opravovali technikami, pomocí kterých byly před více než sto lety postaveny. Včetně toho, že koně potáhli pravou koňskou kůží. Kromě čtyř koní – Polyho, Flory, Bleska a Šemíka – má „stádo“ Letenského kolotoče nová sedla.

Dále je třeba opravit autíčka a samotnou budovu kolotoče, není však snadné najít nějakou firmu, která by to zvládla. Dokončení oprav se plánuje na léta 2020 – 2021.

 
Hudlenka

 

©2022 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account