Karlštejnské šachy – největší šachy v České republice

Obří figurky z dílny Vladimíra Glasera jsou rozmístěné v obcích na Karlštejnsku. Nejkratší trasa od figury k figuře měří cca 72 m. Ze všech figurek chybí pouze bílý pěšec, který stojí v pelhřimovském Muzeu rekordů a kuriozit, je tak “jediným velvyslancem” mezi všemi českými nej.

Po celém regionu je rozmístěných 31 šachových figur, které byly dokonce zapsány do České knihy rekordů jako největší na světě. Každá figura váží cca 1,5 tuny a měří  2,4 až 2,8 m. Jde tak vůbec o největší a nejtěžší sochy na světě. Všechny figurky spojuje originální naučná stezka. Obvod jednotlivých figur je až 350 centimetrů, vysoké jsou od 2,3 do 2,9 metru.

Černý král, nejvyšší ze všech soch, se nachází na Karlštejně, měří 291 centimetrů a obvod hrudníku má tři metry. Bílého krále najdete v Řevnicích. Bílá věž je umístěná v Tetíně a černá pro změnu v Černošicích. V Drahelčicích mají na návsi obrovské lípy i památný lipový strom, takže černý pěšec má vedle znaku obce i bílou lípu. Tachlovický bílý pěšec-mlynář zase připomíná tři mlýny a Radotínský potok.

Každá figurka vypovídá o historii své obce. Každá figura má na štítu znak města nebo obce, ve které se nachází. Povrch tvoří fasáda podobně jako na rodinných domech. Všechny figury jsou vyrobeny z porobetonu a železobetonu a váží dohromady přibližně 48 tun.

V Pelhřimově stojí bílý pěšec věnovaný postavě Járy Cimrmanq, protože svým umístěním připomíná slavný tah na políčko G12 – tedy první out v dějinách šachu.

Hudlenka

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account