Klub českých turistů byl založen 11. června 1888 v Praze, v malém sále Měšťanské besedy. Už v lednu 1889 bylo vydáno první číslo Časopisu turistů, který pod názvem Turista vychází dodnes. Krátce po založení začaly vznikat první trasy, které postupně vytvořily hustou síť turistického značení. Turisty bylo zkrátka potřeba nasměrovat na zajímavá místa.

Rok po založení Klubu českých turistů byla 11. května 1889 otevřena první značená trasa ze středočeských Štěchovic, která končila u Svatojánských proudů. Původní délka trasy byla přibližně osm kilometrů. Dnes se dochovala pouze v poloviční délce. Zbytek původní trasy skončil pod vodní hladinou Slapské přehrady.

Za pěkného počasí bývala tato trasa navštěvována davy výletníků. Šlo o velice oblíbenou turistickou destinaci. Výletníci se příjemnou procházkou dostali k Hornímu slapu Svatojánských proudů. Horní slap byl peřejí největší, zdaleka ne však jedinou. Asi o 100 metrů níž se nacházel tak zvaný Dolní slap. A dál po řece bylo pak až do Štěchovic ještě mnoho dalších skalisek a balvanů, tvořících peřeje.

U Svatojánských proudů na turisty čekávali na pramicích místní mládenci a za menší poplatek je vozili přes proudy zpátky do Štěchovic. Byla to romantická plavba, která zakončila příjemný celodenní výlet. Podobně můžete tuto trasu absolvovat i dnes, jenom Svatojánské proudy jsou už ukryté pod vodami Slapské i Štěchovické přehrady.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account