89

Pokud jsme přetížení, vystresovaní, nebo trpíme PTSD, můžeme se cítit roztěkaní, roztříštění, rozpolcení nebo jakoby zlomení a chaotičtí. Může nás zahlcovat intenzita s jakou k nám přicházejí podněty jak zevnitř, tak zvenčí a válcují nás naše emoce a myšlenky. Často pak přestáváme vnímat své hranice a cítit se v bezpečí.
Sebe-zklidňující cvičení níže, které přinesl Peter Levine, zakladatel metody Somatic Experiencing, nám může pomoci znovu nastolit pocit klidu, bezpečí a vlastních hranic a napomoci uvolnit stresový náboj z našeho nervového systému.
Většině lidem přináší toto cvičení pocit usazení se a zklidnění. Peter věří, že nám pomáhá uvědomit si náš “kontejner”. Protože tělo, zejména ruce, ramena a hrudník, jsou kontejnerem, tedy obsahují, všechny naše počitky, pocity a myšlenky. A když cítíme své hranice, tedy svůj kontejner, tak naše pocity a emoce přestávají být tak zahlcující, protože je jim dán rámec.
Cvičení pomáhá vytvořit vnitřní klid, protože díky němu víme, kde končíme, kde jsou naše hranice a tak víme, kde se nacházíme jak v prostoru, tak v čase. Nevědět kde jsme, je totiž pro náš nervový systém znepokojující a to i přes to, že se tento pocit nachází “jen” v našem podvědomí.
 

Jak cvičení provádět:

  • Najděte si klidné místo.

  • Pravou ruku vložte do podpažní jamky levé ruky vedle srdce. Levou rukou pak křížem přes pravou uchopte opačné rameno, jako na obrázku níže. Sami sebe tak obejměte.

  • Vnímejte své tělo. Všímejte si fyzických pocitů. Pozorujte nejen jaké to je, když se držíte rukama a co cítíte v rukou, ale také co se děje uvnitř vašeho těla.

  • Dejte si čas a prostor, abyste se v pozici usadili, prociťte jakou vám držení poskytuje oporu.  

  • Zkoumejte co se děje s vašimi hranicemi a jaké to je, být v objetí.

  • Pozorujte jakoukoli změnu ve vašem dechu, tělesných pocitech a také v tom, jak se cítíte v prostoru a prostředí kolem vás.

  • Snažte se v této pozici vydržet dostatečně dlouho, aby se uvnitř vás udála jakákoli změna směrem k většímu klidu.

 

Výborně, právě jste udělali první krok směrem k tomu, abyste zklidnili příznaky související se stresem a přetížením.

Další krok můžete udělat s příručkou “Stres IN? Stres OUT! Jak zvládnout stres do 5 minut.”, kterou najdete ZDARMA ke stažení zde >>> http://www.theartofliving.cz/stresin-stresout/

©2022 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account