76

Zdravím z Číny,
někteří z vás vědí, že během dvouletého pobytu v Číně nebydlíme stabilně na jednom místě, ale že naše současné bydliště je už třetí v pořadí. Po příjezdu do Číny jsme dva měsíce bydleli na hotelu v servisovaných apartmánech, tedy v hotelových pokojích přizpůsobených pro dlouhodobý pobyt, včetně kuchyňského koutu, ledničky a později také pračky. Bylo to fajn, nicméně pro delší pobyt to vhodné nebylo. Od července 2016 jsme bydleli v hlavním městě provincie Hunan – Changshi. Byt se nám moc líbil, nicméně město jako takové byla katastrofa a okolí našeho domu nebylo o nic lepší. Bylo sice všechno nové a se spoustou zeleně, nicméně tohle není nic pro našince – 35ti poschoďové paneláky kam oko dohlédne, jeden vedle druhého. Vše v tmavých barvách, při nízké oblačnosti to vypadalo jako po apokalypse. Fotky z našeho apartmánu a jeho okolí si můžete prohlédnout zde a zde. Od dubna 2017 jsme přestěhovaní v Shanghai a zde budeme až do konce našeho pobytu. Všechny tyto přesuny po Číně byly předem naplánované a počítali jsme s nimi. Ovšem neustálé stěhování kontejnerů s věcmi (máme tu knihy, vybavení kuchyně, veškeré oblečení a boty, spoustu elektroniky….), balení, řešení zničených věcí, uklízení bytů před nastěhováním, čekání na nábytek – to všechno zase úplná zábava nebyla 🙂 Nicméně vše je za námi a nás čeká jen finální balení do Česka. Než se tak stane, ráda bych vám ukázala, jak náš současný byt a jeho okolí vypadá.

Náš byt se nachází v rezidenci Westwood green, což je uzavřená skupina zhruba 120ti domů, z nichž některé jsou jako jedna jednotka a některé jsou rozděleny do jednotlivých bytů. Oblast je chráněna vysokým plotem s kamerami na každém kroku a vrátnicí, kterou se vstupuje dovnitř. My jsme měli na výběr z několika bytů a i domů, nicméně domy jsou tak obrovské, že se v nich člověk skoro až ztrácí a pro dvě osoby, z nichž jedna je stejně přes týden pryč, nemá tak velký dům smysl. Už kvůli uklízení:-) Vybrali jsme si tedy byt s terasou. Westwood je, stejně jako ostatní rezidenční oblasti v okolí, plný zeleně. I když jdeme v okolí na procházku, i v okolí několika kilometrů jsou vidět silnice lemované stromy. Co se týče lokace, klid je vykoupen dalekými dojezdovými vzdálenostmi do města – bydlíme cca 5 kilometrů ještě za poslední zastávkou metra, úplně na západní straně města, tedy na druhé straně od moře.

Toto je náš dům – má čtyři patra, náš byt je v patře třetím. K bytu patří také parkovací stání, to naše je  prázdné místo vedle toho černého Maserati 🙂


Ve Westwoodu se dá procházet kolem jezírka uprostřed a i mezi ostatními domy. Na lampách už visí výzdoba kvůli blížícímu se čínskému novému roku (více o něm zde).

 

 

 

 

Když vyjdeme z Westwoodu, přímo před námi je americká škola – obrovský areál, a každý den stojí před ní v době začátku a konce vyučování odhadem tak 60 autobusů, které děti svážejí domů. Pokud bychom tu měli vlastní děti, chodili by nejspíš do této školy (cca 200 metrů od domova) a nebo do anglické, která je zhruba 2 kilometry vzdálená. Silnice jsou tu široké a podél chodníků, jako obvykle, aleje stromů.

 

 

Podle prázdných silnic by ani člověk nepoznal, že se nachází v přelidněné Číně. Je to tak, výhoda naší čtvrti je v tom, že je tu neustále klid, žádné zácpy, a přitom tu bydlí odhadem více lidí než v malém českém městě. Lidé tu ovšem jezdí za prací a vracejí se až večer, není tu velké nákupní centrum, takže není důvod sem třeba z jiných částí jezdit na návštěvu. Lidé trávící čas přes den jsou velmi často běloši, kteří tu bydlí v celkem hojném počtu a nebo i místní, kteří ale patří spíše do té vyšší třídy. Rezidenčních čtvrtí je zde mimo Westwoodu několik a rozloha těchto vilových oblastí může mít celkem i přes 20 km čtverečních. 
Když potřebuji udělat velký nákup, jezdím s řidičem každé úterý do Metra (jako české Makro). Pro malý nákup stačí jen obejít americkou školu (jenže ta je tak velká, že její jedna strana měří skoro kilometr) a na druhé straně bloku se nachází menší nákupní zóna, několik restaurací (spíše se západní kuchyní) a také velmi západní obchod s potravinami Times Grosseries. Seženete tam vše od piv, mléčných výrobků, až po drogerii. Západní sortiment si ale musíme pěkně zaplatit. Nedaleko je také pekárna Bright bakery, kde kupujeme bagety, chleby, vše skoro jako domácí. Obchody, školy, školky, fitnesscentra – vše je zde v docházkové vzdálenosti a pokud to člověku vyhovuje a nic víc nepotřebuje, nemusí několik let vůbec vyjet za hranice této čtvrti.

 

 

 

 

 

 

Nás ale moc chození do západních restaurací nebaví a raději přejdeme ulici od parkoviště, která je pro nás mnohem zajímavější a kam chodíme do jedné naší oblíbené restaurace na čínské jídlo s typickým stolováním, s pitím čaje z obilí a sledováním čínské státní televize:-) Ne, že bychom tolik milovali čínskou politiku a všechno okolo, jen máme rádi autenticitu.

A konečně se dostáváme do finále, tedy přímo k nám domů. Líbí se mi, že chodby u nás v domě jsou v podstatě venkovní prostor. Za domem je malé jezírko a kolem něj plno stromů.

Vstupem do bytu, přes malou chodbu, přicházíme rovnou do obývacího pokoje spojeného s jídelnou – je to největší místnost v bytě. Na pravé straně je kuchyně, která je od obývacího pokoje oddělena posuvnou skleněnou stěnou. V kuchyni je vidět taková bílá plenta – za ní je technická místnost s kotlem a pračkou. Úplně původně je to myšleno jako pokoj pro služebnictvo – je tam i malá koupelna a boční vchod, aby služebná nemusela vstupovat vchodem hlavním. Dveře do technické místnosti jsou prosklené, takže jsme si objednali bílé rolety, aby byly dveře zakryté. Nalevo jsou počítačové stolky, televize, sedačka a stolek. Pokud bychom tu bydleli delší dobu, asi bychom si toho dali do bytu více, např. větší sedačku, nějaké květiny, obrazy, ale nechali jsme to takto. Ven se pokračuje terasou, ze které je výhled na jezero a stromy. Teď v zimě tam nesedíme a upřímně řečeno, ani v létě jsme tam netrávili příliš času. Je velmi náročná na údržbu a v podstatě nonstop je pod vrstvou prachu.

 

 

 

 

 

Za kuchyňským stolem vpravo je vstup jednak do koupelny (sloužící návštěvám pokud máme, jinak nepoužíváme) a jednak do dalších tří pokojů. Jeden slouží jako sušárna na prádlo, druhý jako skladiště věcí na uklízení, kufrů atd, a třetí (na fotce níže ten prostřední) je pokoj pro hosty. Místnost se zavřenými dveřmi je malý sklad, je tam starý zásobník na vodu a routery.

 

 
Přes obývací pokoj se také vstupuje do hlavní koupelny a hlavní ložnice. Vedle koupelny je ještě další malá místnost sloužící jako šatna.

 
Celkem má náš byt 5 pokojů + šatna + kuchyň + 3 koupelny + terasa + technická místnost jako prádelnu. Nevím, jak se vám to zdá podle fotek, ale nám si ten byt zdá až moc velký, nicméně menšího toho moc v nabídce nebylo:-) Ale moc se nám tu líbí, byt je světlý, okolí ideální na procházky a všechno základní občanské vybavení v blízkosti. 

To bude z dnešního článku vše, ale brzy jsem tu s dalším článkem! Mám už v hlavě jedno téma, a to o čínských silnicích, výstavbě infrastruktury a také o čínských značkách aut.
Zatím se mějte fajn, ahoj!
Lenka
 
PS: aneb i v subtropech může občas sněžit:-)Takovouhle nadílku tu prý už dlouho neměli. A pokud čeští silničáři jsou zaskočeni sněhem, není to nic proti tomu, jak moc jsou zaskočeni ti místní. Nejen že nemají ani jednu rolbu, tak neexistuje povinnost přezouvat na zimní gumy (alespoň tu v jižnější části Číny) a celý rok jezdí na letních. Teploty se tu nyní pohybují okolo nuly a je pravděpodobnost, že led na vozovce zmrzne – na cestách bude asi veselo.

 

 

 

 

 
 

©2022 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account