127

Mohutné vrcholové skalisko z pískovce se nachází ve výšce 565 m n. m. Tvoří jej několik mohutných bloků, které jsou poskládány tak, že vytvořily nejen vyhlídku, ale také malou skalní bránu a několik jeskyní. Na povrchu skály jsou vyhloubeny desítky skalních mís. Vrchol skály byl turistům zpřístupněn v roce 1907. V první polovině 20. století, kdy turistika vzkvétala, stávala na ploše pod skalou dokonce i malá tzv. Hugova chata.

Kdo se ze spodní skály rozhlédne nejen do krajiny, ale i po samotné vyhlídce, všimne si podezdívky nejvyššího skalního bloku. Ta pochází z roku 1934, kdy se blok uvolnil. Turisté z Hrádku a z Dolního Sedla tehdy vyhlídku tímto způsobem zachránili.

Z nejvyššího místa vyhlídky mohou turisté díky kruhovému rozhledu zrakem cestovat po krajině údolí Nisy, Lužických a Žitavských hor, Českého středohoří, Ralské pahorkatiny, nahlédnout k sousedům do Německa, kde se rozprostírá Žitavská pánev, i do Polska. Za dobrého počasí uvidí i vrcholky Jizerských hor a Krkonoš. Z jednoho místa návštěvník Popovy skály vidí výrazné kopce Lužických hor včetně nejvyššího vrcholu Luž, kuželu Klíče, dvojvrcholového Hvozdu nebo pískovcových skal v blízkém okolí. V opačném směru najde symbol Libereckého kraje Ještěd. Při pohledu severním směrem nelze přehlédnout otevřené povrchové doly v sousedním Polsku.

©2022 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account