154

Původ ženského křestního jména Šárka není zcela jasný. Dle některých výkladových teorií jde o uměle vytvořené jméno, které bylo odvozeno od skalnatého hřbetu na severozápadním okraji Prahy. Tato oblast se označuje právě jako Šárka a jméno, se kterým se setkáváme již v kronice Kosmase, by pak tedy mělo význam „hřbet”, „návrší”. Jméno Šárka bývá také dáváno do souvislosti s korsickými slovy „sar”, „sarra”, španělským „sierra” nebo albánským „sharane”. Význam všech slov je „horský hřbet”, „hora”, „skála” nebo „návrší”.

Žena jménem Šárka může být ostřílenou ženou z hor či skálolezkyní. Dle významu jména je jí blízká čistá příroda a horské masivy. Jméno však bývá spojováno také s proradnou Šárkou, která byla v Dívčí válce příčinou záhuby Ctirada.

Ženské křestní jméno Šárka nemá mužský protějšek. Významově je příbuzné se jménem Petra. Domáckými variacemi jména jsou Šárina, Šárinka, Šárečka, Šáruška, Šáruš, Šárča, Šára apod. Jméno Šárka se vyskytuje i ve slovenštině.

V naší zemi bychom našli na 35 tisíc žen tohoto jména.

Nositelkami jména jsou významné české sportovkyně − lyžařka Šárka Strachová (Záhrobská), atletka Šárka Kašpárková či snowboardistka Šárka Pančochová. Toto jméno užívá také také moderátorka Šárka Volemanová (Kubelková), herečky Šárka Vaculíková a Šárka Ullrichová. A najdeme ho i mezi našimi zpěvačkami – Šárka Rezková, Šárka Vaňková.

©2022 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account