155

Pavel je mužským křestním jménem s latinským původem. Jméno vzniklo ve starém Římě, zde se užívalo především jako příjmení. Pochází z latinského slova „paulus” s významem „malý”, „drobný”, „nepatrný” nebo také „skromný”, stejný význam je přikládán i jménu Pavel.

Pavel je oblíbeným mužským jménem nejenom u nás, ale po celém světě. Jde o takřka univerzální jméno. Ačkoli má být muž jménem Pavel dle významu svého jména snadno přehlédnutelným, množství významných nositelů ve všech oblastech lidské činnosti hovoří v pravý opak.

Pavel jako mužské křestní jméno má i ženské varianty v podobě jmen Pavla a Pavlína. Jméno se vyskytuje i v archaické podobě Pavlín. Domáckými variacemi jména jsou Pavlík, Pavlíček, Pája, Pájka, Pájík, Pavka, Pavlas, Pavlásek aj. Jméno se užívá i ve slovenštině, vedle varianty Pavel také ve verzi Pavol. Angličtina jméno užívá jako Paul, stejně tak i němčina, norština, švédština, dánština, holandština nebo francouzština. Jméno Pavel znají i v Bulharsku, také v Polsku − jako Paweł či Paulin, i v Rusku − jako Pavel či Pavlin. Španělskou mutací jména je Pablo, portugalskou Paulo, italskou Paolo.

V České republice se jedná o velmi oblíbené jméno, v současnosti ho nosí zhruba 207 tisíc mužů.

Jméno Pavel nosil jeden z apoštolů. Patřilo také blahoslavenému papeži Janu Pavlu II. Jméno nosil i český hudební skladatel, dirigent a herec Pavel Vondruška. Nositele jména dnes najdeme mezi českými básníky a spisovateli (Pavel Kohout, Pavel Šrut, Pavel Tigrid), také hudebníky (houslista Pavel Šporcl, písničkář Pavel Dobeš, zpěvák Pavel Bobek, Pavel Novák či Pavel Callta) nebo herci (Pavel Liška, Pavel Zedníček, Pavel Kříž, Pavel Soukup, Pavel Landovský). Nosí ho také sportovci, mj. fotbalista Pavel Nedvěd.

©2022 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account