124

Ženské křestní jméno Pavla pochází z latiny, stejně tak i jeho varianta Pavlína (Paulína) nebo mužská verze Pavel. Jméno vzniklo z latinského slova „paulus” s významem „malý”, resp. „malá”, „drobná”, „nepatrná” nebo „skromná”.

Pavla je příjemným českým jménem, hodí se pro jemnou ženu. Nositelka jména Pavla může být drobná, přesto má mnoho prostoru i pro velké činy.

Mužským protějškem jména Pavla je jméno Pavel nebo archaické Pavlín. Variantou jména Pavla je i Pavlína, příp. Paulína. Domácky se jméno užívá jako Pája, Pájka, Pavka, Pavča, Pavlínka, Pavluška, Pavluše, Pavluna, Pavlunka, Pavlička, také Pavlína, Paulína nebo Paula.

Jméno se jako Paula nebo Paulína vyskytuje i ve slovenštině. Paula je spolu s verzí Paulina také anglickou podobou jména, stejně tak i španělskou, polskou maďarskou, holandskou nebo švédskou. Němčina jméno užívá jako Paula, Pauline a Paulina. Francouzština jméno zná jako Paule či Pauline, italština jako Paola či Paolina. Ruská verze jména je Pavla a Pavlina.

V naší zemi bychom napočítali kolem 43 tisíc žen tohoto jména.

Nositelkami jména jsou mj. oblíbené české herečky Pavla Tomicová, Pavla Vitázková či Pavla Rychlá.  Jméno patřilo úžasné zpěvačce Pavle Kapitánové, patří i Pavle Břínkové či Pavle (Pavlíně) Jíšové. Nosí ho moderátorka a herečka Pavla Charvátová a najdeme ho i mezi sportovkyněmi, například atletka Pavla Hamáčková.

©2022 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account