70

Mužské křestní jméno Čeněk je počeštěnou podobou latinského jména Vincentus. Jméno se vyvinulo z italské verze jména Vincenzo, čeština ho přebrala jako Vinčenc, aby následně vzniklo i jméno Čeněk (dalšími variantami jména je tak i Vincenc nebo Viktor). Význam jména vychází z latinského „vincens“, který se dá přeložit jako „vítězný“, „vítězící“ nebo „ten, kdo přemůže ostatní“.

České jméno Čeněk má i svoji latinskou podobu a také okázalý význam. Je jménem vítězů a šampionů.

Mužské jméno Čeněk nemá ženskou variantu. Prostřednictvím svého latinského původu je příbuzné se jmény Vincenc nebo Viktor. Významově je mu blízké i staroslovanské jméno Česlav. Domáckou verzí jména je Čenda, také Čéňa nebo zdrobněle Čeněček.

Jméno Čeněk nosil mj. Čeněk Šlégl (vlastním jménem Vincenc Schlögl), český herec, režisér, scénárista a spisovatel, Čeněk Zíbrt (vlastním jménem Vincenc Jan Zíbrt), historik a etnograf. Mezi nositele jména patřil také inženýr, konstruktér a známý český průmyslník Čeněk (Vincenc) Daněk, zakladatel společnosti, ze které posléze vyrostla ČKD. Patří též automobilovému závodníkovi Čeňku Junkovi. Ze současné generace bych uvedla např. libereckého rodáka, zpěváka a sbormistra Čeňka Svobodu, který mmj vede pražský soubor staré hudby Collegium 419.

Pro mne osobně je nejznámější asi Čeněk Jirsák, postava z knihy či seriálu Bylo nás pět.

©2022 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account