85

Ženské křestní jméno Karolína je protějškem mužského jména Karel. Obě jména i další varianty (Karolina, Karla) mají původ v němčině, potažmo latině. Jména pocházejí ze staroněmeckého slova „karlaz“, které se překládá jako „svobodný muž“. Může znamenat i „sedlák“. Pochází přitom z latinského jména Carolus. O rozšíření jména se zasloužil jeho významný nositel římský císař Karel Veliký. Jméno se díky němu obecně začalo užívat ve významu „král“. Jméno Karolína se tak může překládat i jako „královna“.

Jméno Karolína nosí ženy s hlubokou duší. Význam jména jim vetkl do vínku pevný charakter a takřka mužskou pracovitost. Ženy, které nosí jméno Karolína, v sobě skrývají urozenost a krásu pravé královny.

Karolína je ženským křestním jménem s mužským protějškem ve jménu Karel. Alternativami jsou i jména Karolina nebo Karla. Domáckými podobami jména jsou Kája, Karlička, Karlinka, Karolínka, Karolka, Karlunka, Karluška, také Lina či Linka.

Jméno Karolína užívá slovenština. Anglické verze jména jsou Carolina a Caroline, německé pak Caroline a Caroline. Caroline je i francouzskou mutací jména, Carolina pak italskou, španělskou nebo portugalskou. Jméno v podobě Karolina znají v Rusku, Polsku, Maďarsku, také v Holandsku nebo Švédsku.

U nás se toto jméno řadí k těm více oblíbeným, nosí ho na 40 tisíc žen.

Mezi naší nejslavnější nositelku jména můžeme jmenovat například spisovatelku 19. století Karolínu Světlou, herečku Karolínu Slunéčkovou nebo uznávanou českou modelku Karolínu Kurkovou. Jméno bychom našli i mezi českými slavnými sportovkyněmi, jako je například tenistka Karolína Plíšková, či rychlobruslařka Karolína Erbanová.

©2022 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account