74

Jméno Helga má staroskandinávský původ, znamená „svatá, spásu přinášející“, přenešeně též „silná, zdravá“. V naší zemi je to v současnosti velmi málo volené jméno.

Domácky se jmého Helga užívá jako: Helgi, Helguš(ka), Helgička, Helgin(k)a

Toto ženské jméno má u nás přibližně 1 200 lidí.

Nejznámější českou zástupkyní tohoto jména bude herečka paní Helga Čočková. Diváci ji znají z dlouhé řady televizních inscenací a seriálů. A právě jedna taková seriálová role ji uvedla v širokou známost. Její Irena Štrosmajerová, jež byla nezvedenou dcerou svérázného doktora Štrosmajera (Miloš Kopecký) v legendární NEMOCNICI NA KRAJI MĚSTA (1977), se stala nezaměnitelnou a nezapomenutelnou. Na seriálovou Irenu se mohou diváci těšit i ve třetí řadě NEMOCNICE NA KRAJI MĚSTA – NOVÉ OSUDY, která bude premiérově uvedena 26. září 2008. Zde na ni čeká úloha starostovy ženy (Jiří Bartoška) a matky (Lucie Vondráčková). Zahrála si i v seriálu HŘÍŠNÍ LIDÉ MĚSTA PRAŽSKÉHO (1968) a ve 30. PŘÍPADECH MAJORA ZEMANA (1974).

Byla provdaná za slovenského režiséra Júlia Matulu, od roku 1984-1987 užívala jména Matulová a v manželových psychologicky laděných filmech vytvářela vedlejší ženské party: KARIÉRA (1984), MUŽ NA DRÁTĚ (1986), HAUŘI (1987), STUPNĚ PORAŽENÝCH (1988). Několikrát ji připadla role učitelky a sice v rodinném filmu INDIÁNI Z VĚTROVA (1979), v retrofilmu REBELOVÉ (2001) či v seriálu JOSEF A LY (2004). S režisérem Matulou má dva syny, z nichž se ani jeden herectví nevěnuje.

Jméno nosí i Helga Hošková-Weissová, česká akademická malířka, která se ve své tvorbě výrazně věnuje tématu holokaustu, který sama, jakožto terezínské dítě, na vlastní kůži zažila.

©2022 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account