Nevelká osada při východním okraji bývalého vojenského újezdu, která náležela pod obec Proschwitz (Proseč). Původní jméno je zjevně české a do němčiny bylo přepisováno různými, někdy i dosti krkolomnými způsoby: Kostrzitz, Kostřitz, Kostersitz… 

V roce 1913 zde stálo 14 domů, v r. 1924 13 domů (č. 4 neuvedeno), jediný uváděný řemeslník byl švec Josef Kostein, č. p. 11.

Kostřice jsou zvláštní tím, že zde zástavba přetrvala ještě dlouho po zřízení vojenského újezdu Ralsko. K úplnému vysídlení osady a demolici domů došlo teprve v 60. letech, snad až po obsazení prostoru Sovětskou armádou. Na lukách jižně od zaniklé vsi se dnes nacházejí dvě udržované stodoly a polorozpadlý kravín.

První zmínka o Kostřicích je z let 1356-60, tehdy se zde uvádějí kmetcí dvory. V průběhu 16. století se v listinách vyskytuje několik osob s predikátem „z Kostřic“. Jednalo se však zřejmě pouze o dvůr či honosnější usedlost. Roku 1784 byla usedlost rozdělena mezi obyvatele, čímž vznikla Kostřice. Na počátku 19. stol. patřily Kostřice (spolu s Prosečí, jejíchž byly osadou) k panství Svijany. Roku 1913 měla ves 56 obyvatel, výhradně Němců.

V místech kde stály domy, se vyskytují trosky zdiva, které částečně splývají s terénem. Na několika místech se dochovaly přístupné sklepy. Prostor zaniklé obce je dosti zarostlý vysokou trávou. Dodnes zde rostou staré ovocné stromy, jsou však převyšovány vzrostlými lípami. Zachovaly se některé komunikace, které dříve vedly obcí, a v terénu lze pozorovat pozůstatky těch zaniklých.

V Kostřicích lidé dříve vyhloubili dva malé rybníčky, ve kterých zadržovali srážkovou vodu. Dnes splývají s okolním terénem. Největší pozůstatky staveb jsou v severní části obce. Jedná se o zbytky bývalé hospodářské usedlosti. V poli nad obcí se nachází vodárenská nádrž, do které byla čerpána voda ze Zábrdky a ta byla následně obecním vodovodem rozváděna k jednotlivým stavením.

 

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account