69

Při rozhodnutí o investování do P2P platforem je třeba si uvědomit, že je to nová forma investování. Zákony na ni nejsou připraveny tolik, jako např. při investování do akcií. Nejsou zde žádné garance jako např. pojištění vkladů u obchodníků s akciemi.
 
Při svém rozhodování je třeba brát v úvahu i rizika a jedním z nich, které je potřeba brát v úvahu je možný krach platformy.
 
Kdo za platformou stojí, jak dlouhou má historii, jaké jsou její výsledky. I toto mohou být indikace, které pomohou ohodnotit riziko.
 
U úplně nové platformy je vyšší riziko, než u starší zavedené. Pokud platforma funguje již řadu let, tak je vyšší šance, že je životaschopná a vydrží v chodu oproti nové platformy, u níž to může skončit v blízké  době.
 
Obdobně, pokud za platformou stojí silná skupina, např. PPF u Zonky, je riziko nižší než u projetku bez silnějšího partnera. Silná skupina může do ztrátového podniku po několik let dávat peníze, než nastane moment, kdy se platforma přehoupne do zisku a začne vidělávat. To může být problematické u menších platforem bez nějakého back upu.
 
Pokud je společnost dlouhodobě ve ztrátě a nejsou zde rostoucí tendence (snížování ztráty), je zde opět vyšší riziko, že platforma nezíská financování.
 
Toto je jen základní nástin, na co je možné se dívat při hodnocení rizika platformy. Je třeba zvážit informace komplexně a rozvážit si případnou investici i s ohledem na další investice v portfoliu a své osobní cíle a preference.
 
 

©2022 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account