106

Když byl v roce 1934 v laboratoři firmy DuPont objeven nylon, nikdo tehdy zřejmě ani netušil, jakou revoluci způsobí tato syntetická látka v módním průmyslu. Nylon se zpočátku používal v kartáčovém průmyslu, teprve později se podařilo vyrobit mimořádně tenké vlákno, po kterém hned skočili pletaři.

První nylonové punčochy byly tvarované a měly vzadu šev, který se v menších inovacích nosí dodnes, protože působí provokativně i stylově zároveň. Pět miliónů nově vyrobených párů se v roce 1940 vyprodalo do několika hodin.

Následovnicemi amerických nylonek byly české silonky. Ty jsou vyrobeny z pružného silonu a k jejich výrobě významně přispěl český chemik Otto Wichterle, který toho času pracoval ve zlínské firmě Baťa.

Elastické punčochové kalhoty, které dnes neodmyslitelně patří do šatníku téměř každé ženy, se začaly zkušebně vyrábět v roce 1941, do prodeje šly o devět let později v roce 1950. A ženy je uvítaly s obrovským nadšením. Konečně si mohly vzít minisukně bez toho, aby jim „vyčuhovaly” podvazkové pásy.

©2022 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account