86

Není toho, kdo by jí neznal, doma jí máme snad každý – lepicí pásku, ale napadlo vás někdy, kdo a proč ji vynalezl? Jako každá věc, i tato má za sebou zajímavou historii a ojedinělý příběh, za kterým v tomto případě stojí muž jménem Richard Gurley Drew (1899-1980).

Vraťme se o sto let zpět do Spojených států. V té době začaly být v USA populární dvoubarevné automobily. Problémem ovšem bylo, že se lakýrníkům nedařilo při lakování vytvořit čistou linii mezi dvěma barevnými plochami.

Tehdy jedinou možnou alternativou byla chirurgická páska, která používala lepidlo na bázi gumy. Lepidlo nebylo určené pro aplikaci na hladké povrchy, proto se přidávaly oleje a pryskyřice. Tím vznikal opačný problém – lepidlo lepilo až příliš dobře a na kapotách aut zůstávaly skvrny. Dokonce se stávalo, že spolu s páskou se odstranil i původní lak.

Na tuto situaci zareagoval třiadvacetiletý Richard Gurley Drew, zaměstnanec firmy vyrábějící smirkový papír. V podnikových laboratořích začal podnikat rozsáhlé experimenty. Hledal a testoval náhradu za chirurgickou pásku, která by nepropouštěla barvu a zároveň nezanechávala stopy. Roku 1925, po dvou letech práce a výzkumů, se úsilí konečně vyplatilo. Byla vyrobena papírová páska s novým typem lepidla, které bylo přilnavé tak akorát.

To mladému vynálezci nestačilo a vrhl se na nový produkt. Ten měl tentokrát pomoci pekařům. Ti začali své výrobky balit do naprosté novinky na trhu – celofánu, který nepropouštěl tekutiny a byl průhledný. Problémem bylo uzavření balíčku, to zadalo ideu ke vzniku lepicí pásky z průhledného materiálu.

Hledání řešení nebylo tak jednoduché, jak se mohlo zpočátku zdát. Celofán se krabatil a trhal. Drew musel vymyslet úplně nové stroje a složení lepidla tak, aby bylo taktéž průhledné. Trvalo to několik let, až roku 1930 spatřila světlo světa lepicí páska. V té době Spojené státy americké přepadla hospodářská krize. Nový vynález se tak stal vyhledávaným produktem, pomocí kterého se dalo levně opravit téměř cokoliv.

 Dnes je izolepa nedílnou součástí všech domácností a usnadňuje nám život každým dnem.

©2022 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account